Prawa pasażerów: Szkoda na osobie

To może stać się tak szybko: Autobus hamuje z pełną prędkością, a ty upadasz lub twój bagaż podręczny leży w poprzek w przejściu. Często nie kończy się to źle. Jeśli jednak będziesz miał pecha, możesz złamać nogę w wyniku nagłego hamowania. Ale kto płaci za zniszczenie mienia lub szkoda na osobie? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Szkoda na osobie

Kto ponosi odpowiedzialność za obrażenia ciała podczas podróży?

Szkoda na osobie podczas podróży autobusem, pociągiem lub samolotem to delikatna kwestia wśród praw pasażerów. To prawda, że ustalono pewne minimalne kwoty zadośćuczynienia. Wysokość odszkodowania jest zazwyczaj zawsze decyzją indywidualną. Nie jest jednak tak, że prawo unijne określa wysokość odszkodowania. W rzeczywistości są one ustalane przez sądy krajowe lub właściwe sądy okręgowe. Zasadniczo jednak roszczenia muszą być zgłaszane oficjalnie i nie są przyznawane automatycznie.

bus
Zug Logo

Szkoda na osobie podczas podróży autobusowych

Autobus Szkoda na osobie

Ogólnie rzecz biorąc, rozporządzenie UE 181/2011 w przybliżeniu określa prawa pasażera w przypadku szkody na osobie. Oznacza to, że właściwy organ rozpatruje każdy przypadek indywidualnie. Rozporządzenie unijne stanowi jednak, że maksymalna kwota odszkodowania w przypadku śmierci nie może być niższa niż 220 000 euro lub 103 000 złotych. W takim przypadku co najmniej krewni osoby zainteresowanej dochodzą wszelkich roszczeń. Otrzymaliby oni od zmarłego prawnie przewidziane alimenty.

Urazy i uszkodzenia podczas podróży koleją

Kolej Szkoda na osobie

W przypadku W przypadku gdy wystąpią szkoda na osobie podczas podróży pociągiem obowiązuje rozporządzenie WE nr 1371/2007. W przypadku obrażeń ciała przedsiębiorstwo transportowe musi pokryć koszty opieki i leczenia. Możliwe jest również uzyskanie rekompensaty finansowej za utratę pracy. Odszkodowanie w przypadku śmierci zależy od danego prawa krajowego, ale przedsiębiorstwo kolejowe musi przynajmniej pokryć finansowo bezpośrednie potrzeby osób pozostałych przy życiu. Dotyczy to na przykład kosztów pogrzebu. Minimalna kwota zaliczki to 21 000 euro lub nieco ponad 98 000 złotych. Musi to być udostępnione w ciągu 15 dni.

Szkoda na osobie w podróży lotniczej

Lot z uszkodzeniem

Przepisy Konwencji Montrealskiej mają zastosowanie do obrażeń ciała powstałych w wyniku podróży lotniczych. W zasadzie maksymalna granica wypłaty odszkodowania w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała w transporcie lotniczym istnieje tylko w przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. W tym przypadku maksymalna kwota do zapłaty wynosi 100 000 jednostek obliczeniowych. Podobnie jak w przypadku podróży koleją, dana linia lotnicza musi wypłacić zaliczkę na pokrycie najpilniejszych potrzeb osób pozostających na utrzymaniu. Ma to być dostarczone w ciągu 15 dni. Musi to być kwota co najmniej 16 000 jednostek obliczeniowych.