Prawa pasażera: bagaż

To nie zdarza się często. Ale kiedy tak się dzieje, jest to szczególnie irytujące: docierasz do celu, ale twoje walizki są zupełnie gdzie indziej. Szczególnie podczas podróży samolotem, ale także autobusem lub pociągiem dalekobieżnym, bagaż może się zgubić. Ale co zrobić w takiej sytuacji? A przede wszystkim, jakie prawa pasażera obowiązują? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Prawa pasażera Bagaż

Co się stanie, jeśli moja walizka zostanie zgubiona lub zniszczona podczas podróży?

Stoisz przy karuzeli bagażowej i nie ma tam twojej własnej walizki. Albo otrzymasz z powrotem uszkodzony bagaż. Jest to denerwujące, ale w takich przypadkach obowiązują prawa pasażera i możesz dochodzić swoich roszczeń. Należy jednak pamiętać, że ciężar dowodu zawsze spoczywa na pasażerze. Jeśli podróżujesz z drogim sprzętem technicznym lub podobnym, powinieneś zawsze mieć przygotowane wszystkie faktury. W ten sposób w razie wątpliwości będziesz mógł udowodnić wartość swojego bagażu. Zdjęcie twojego bagażu również może pomóc ci w uzyskaniu odpowiedniego odszkodowania. Ogólną zasadą jest jednak, że przedmioty wartościowe należy zawsze umieszczać w bagażu podręcznym. Oto krótki przegląd tego, co powinieneś zrobić, jeśli zgubisz swój bagaż w autobusie, pociągu lub tramwaju dalekobieżnym.

bus
Zug Logo

Zgubiony bagaż w autobusie

Fahrgastrechte Gepäck Fernbus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE za zgubiony lub zniszczony bagaż przysługuje ci do 1200 euro, czyli około 5600 złotych. Pamiętaj jednak, że sam musisz udowodnić rzeczywistą wartość bagażu. Z drugiej strony, wózki inwalidzkie i inne pomoce do poruszania się nie podlegają limitowi maksymalnemu. Jeśli zostaną one zgubione lub uszkodzone, odpowiednia firma transportowa musi zapłacić pełną wartość wymiany lub 100% kosztów naprawy.

Uwaga: Bagaż w autobusach zazwyczaj nie jest ubezpieczony i podlega twojemu obowiązkowi zachowania ostrożności. Dlatego powinieneś zawsze pilnować swojego bagażu, ponieważ przewoźnik autobusu dalekobieżnego ponosi odpowiedzialność tylko w przypadku rażącego zaniedbania.

Zgubione walizki na kolei

Prawa pasażerów w ruchu kolejowym

Maksymalny limit odszkodowania za bagaż uszkodzony lub zagubiony podczas podróży koleją wynosi 1200 jednostek obliczeniowych. Obecnie odpowiada to około 1350 euro, czyli 6300 złotych. Również w tym przypadku rzeczywista wartość musi być udowodniona przez pasażera. Jeśli nie jest to możliwe, klient otrzymuje zryczałtowane odszkodowanie w wysokości 300 jednostek obliczeniowych (obecnie ok. 338 euro, czyli prawie 1600 złotych) za każdą sztukę bagażu.

Jeśli twój bagaż dotrze do ciebie z opóźnieniem, masz prawo do odszkodowania także podczas podróży pociągiem. Za każde 24 godziny lub ich część otrzymasz rekompensatę w wysokości 14 jednostek obliczeniowych (ok. 16 euro, lub 75 złotych) przez maksymalnie 14 dni. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy można udowodnić wartość szkody. W przeciwnym razie otrzymasz zryczałtowaną rekompensatę w wysokości 2,80 jednostek obliczeniowych (ok. 3 euro lub 14 złotych).

Zgubiony bagaż w samolocie

Prawa pasażera Bagaż Samolot

Zasady dotyczące bagażu w podróżach lotniczych zostały określone w Konwencji Montrealskiej. Maksymalna kwota rekompensaty wynosi 1131 jednostek obliczeniowych. W przypadku udowodnionego celowego uszkodzenia, ten maksymalny limit nie ma zastosowania. Odpowiednia linia lotnicza (przewoźnik umowny lub przewoźnik operujący w przypadku code-share) ponosi odpowiedzialność niezależnie od winy, o ile szkoda nie jest spowodowana szczególnymi cechami bagażu.

Uwaga: Musisz zgłosić swoje roszczenie w ciągu siedmiu dni. W przypadku bagażu opóźnionego termin ten wynosi 21 dni.