Bagaż w autokarze

Co mogę zabrać do autokaru?

CheckMyBus Pomoc bagazSzukasz informacji na temat dozwolonego bagażu? Co możesz zabrać ze sobą do autokaru? Chcesz wiedzieć, czy możesz przewieźć rower, wózek dziecięcy albo narty? Czy możesz podróżować z psem lub kotem i czy za pupila trzeba dopłacić? Odpowiedzi czekają w poradniku CheckMyBus!

 

Podstawowe zasady przewozu bagażu w transporcie publicznym

We wszystkich liniach transportowych i zgodnie z regulaminami przewozów publicznych obowiązuje zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych dla innych podróżnych (materiałów o nieprzyjemnym zapachu, łatwopalnych, wybuchowych, żrących, trujących czy radioaktywnych). Załoga autobusu ma prawo odmówić przewozu przedmiotów które mogą uszkodzić mienie własne lub pasażerów, a w niektórych przypadkach zażądać okazania zawartości bagażu uznanego za podejrzany. Dodatkowo firmy autobusowe z reguły nie biorą odpowiedzialności za utratę pieniędzy czy przedmiotów wartościowych (m.in. kosztowności jubilerskich, dzieł sztuki, papierów wartościowych).

Co można przewieźć?

walizki

Pomimo tego, że autobus daje o wiele więcej możliwości przewozu bagażu niż restrykcyjna polityka lotnicza, należy zawsze zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przedmiotów dopuszczalnych jako bagaż podręczny, transportowy czy niewymiarowy. Poniżej zebraliśmy dla Was podstawowe informacje od popularnych w Polsce firm autobusowych, będących partnerami CheckMyBus.

Pasażerowie powinni zwrócić uwagę na maksymalne wymiary oraz wagę zarówno bagażu podróżnego, jak i podręcznego. Należy również zapoznać się z listą rzeczy, których przewozić nie można. Dotyczy to między innymi materiałów niebezpiecznych, przedmiotów specjalnych, butli gazowych, substancji toksycznych, surowego mięsa oraz wybranych produktów spożywczych czy też niektórych typów baterii oraz akumulatorów. Każdy przewoźnik inaczej reguluje swoje przepisy dotyczące przewozu zwierząt. To samo tyczy się wózków inwalidzkich oraz wózków dla dzieci. Większość firm ma jednak dość liberalne podejście do tego tematu i stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Co zrobić w przypadku zgubienia bagażu?

Niektórzy pasażerowie – zazwyczaj ze względu na pośpiech lub nieuwagę – mogą po zakończeniu podróży zostawić swój bagaż w autokarze. Tyczy się to zarówno bagażu podróżnego, który jest umieszczany w luku bagażowy, jak i bagażu podręcznego, który powinien znajdować się na półce nad siedzeniem. Każdy przewoźnik inaczej reguluje swoje przepisy dotyczące znalezienia pozostawionego bagażu, ale sprawę z całą pewnością ułatwi podpisanie przewożonych rzeczy imieniem, nazwiskiem, adresem i numerem telefonu. Zazwyczaj kierowcy lub służby sprzątające sprawdzają po dojechaniu na miejsce, czy nikt nie zostawił niczego w autobusie. Niektórzy przewoźnicy, tacy jak FlixBus, mają do dyspozycji klientów biuro rzeczy znalezionych.

 

 

PrzewoźnikPrzepisy regulujące przewóz bagażu
FlixBus
 • Bezpłatnie wolno przewieźć 1 sztukę bagażu podstawowego (maks. 80 x 50 x 30 cm i maksymalnie 20 kg)
 • Bezpłatnie można przewieźć 1 bagaż podręczny (maksymalnie 42 x 30 x 18 cm i maksymalnie. 7 kg).
 • Nadbagaż może wynosić maksymalnie jedną sztukę. Koszt jego przewiezienia to 25 zł. Bagaż dodatkowy może mieć takie wymiary i wagę, jak bagaż podstawowy.
 • Walizki i torby oznacz imieniem, nazwiskiem i adresem.
 • Bagaż umieść w schowku nad miejscem siedzącym, a bagaż podróżny w luku bagażowy.
 • Za bagaż specjalny należy uiścić opłatę w wysokości 25 zł. Pasażer może zabrać ze sobą jeden bagaż specjalny, ale musi o tym poinformować przewoźnika przynajmniej 48 godzin przed terminem rozpoczęcia podróży. Waga bagażu specjalnego nie może przekraczać 30 kg, a suma długości szerokości, wysokości i głębokości nie może przekraczać 240 cm.
 • Wieloma autobusami FlixBus możesz też za opłatą w wysokości 37,99 zł przetransportować swój rower. Jego waga nie może przekraczać 20 kg i musi to być rower standardowy (a nie tandem, rower elektryczny czy trójkołowy). Opłatę za przewóz roweru należy uiścić w trakcie kupowania biletu.
 • Wózki dziecięce, wózki inwalidzkie oraz pomoce do chodzenia mogą być przewożone w niektórych autobusach i są transportowane bezpłatnie. Wózki inwalidzkie i pomoce do chodzenia muszą zostać zgłoszone u nas telefonicznie, najpóźniej 36 godzin przed odjazdem autobusu. Waga wózka dziecięcego nie może przekraczać 30 kg.
 • Instrumenty muzyczne również można ze sobą przewieźć. Małe instrumenty (do 7 kg) można ze sobą zabrać za darmo. Przewóz dużych instrumentów (do 30 kg) kosztuje 25 zł.
 • Zwierzęt nie można zabrać na pokład autokarów FlixBus.
PKS Polonus
 • Bezpłatnie można przewieźć bagaż podręczny tj. mieszczący się w kabinie pasażerskiej, są to laptopy, torebki damskie czy małe plecaki. Bagaż podręczny nie może blokować swobody podróży innym pasażerom. Za darmo można również przewieźć wózek inwalidzki.
 • Bagaż podstawowy nie może ważyć więcej niż 25 kg, a jego objętość nie powinna przekraczać 150 l.
 • Bagaż dodatkowy i ponadwymiarowy może być przewieziony za dodatkową opłatą.
 • Rower może zostać przewieziony, jeżeli przednie koło zostanie zdemontowane, a w luku bagażowym znajdzie się miejsce na rower.
NeoBus
 • Bagaż podróżny nie może przekraczać 20 kg. W przypadku próby przewiezienia większego bagażu przewoźnik może naliczyć opłatę dodatkową.
 • Bagaż podręczny powinien charakteryzować się takimi wymiarami, aby mógł zostać swobodnie umieszczony na półce nad siedzeniem pasażera.
 • Przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt.
 • Autobusy przewoźnika wyposażono w podstawki dla dzieci, dlatego zabieranie dodatkowych siedzisk nie jest konieczne.
 • Rower może ze sobą zabrać tylko wtedy, jeżeli przednie koło zostanie zdemontowane, a w luku bagażowym jest miejsce na rower.
Leo Express
 • Pasażer może zabrać dwie sztuki bagażu o łącznej masie nie przekraczającej 30 kilogramów.
 • Bagaż podręczny powinien móc zmieścić się na półce nad siedzeniem pasażera.
 • Przewoźnik daje pasażerom możliwość przewozów rowerów oraz zwierząt (o ile są, poza psami przewodnikami, umieszczone w koszykach). Rowerów nie można przewozić w minibusach. Opłata wynosi 9 zł.
 • Przewoźnik może przewieźć wózki inwalidzkie oraz wózki dla dzieci. Prosi jednak o poinformowanie o takim zamiarze na 24 godziny przed wyruszeniem w trasę.

 

10 komentarzy

 • Pablo

  Witam,
  Mam potrzebę przewiezienia paczki z Rygi do możliwie najbliżej Szczecina. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to oblegany kierunek, więc mogę ją odebrać na przykład z Poznania. Chciałem zapytać która z firm autobusowych oferuje takie usługi? Paczka będzie dość duża, bo ok 190x30x60 cm, ale waga będzie poniżej 10 kg. Z góry dziękuję za pomoc.
  Pablo

  • CheckMyBus

   Dear Pablo,

   Thank you for your message. Please, allow me to answer to you in English.
   On our website http://www.checkmybus.pl you can find all available tickets, just type in origin, destination and date and we will show you the available buses for that trip, if any. Please note that CheckMyBus is an online platform that searches and compares tickets, a kind of google for tickets.
   The purchase of the ticket and any other transaction is made directly on the page of the companies that offer the tickets. After researching and finding the companies that offer this route, you can contact them directly to be sure what the rules are for transporting packages with these dimensions.

   Best Regards,
   CheckMyBus Customer Service Team

 • IWONA MAJKA

  Witam serdecznie. Potrzebuje połączenia z Glasgow do Aberdeen dla 9 os i 15 bagaży….czy ja moge jakos dodac kolejne bagaże przy rezerwacji??? Prosze o szybka odpowiedz ….termin 29/09/2020

  • Avatar photo

   Pomoc CheckMyBus

   Pani Iwono, konieczny jest kontakt z konkretnym przewoźnikiem, z którego usług chce Pani skorzystać. Być może najwygodniejszą formą rezerwacji będzie forma telefoniczna.

   Pozdrawiamy,
   Zespół CheckMyBus

 • Wiola

  Witam,
  Proszę o pomoc w znalezieniu optymalnego połączenia autobusowego w Hiszpanii na trasie Santiago de Compostella – Pampeluna dla czterech osób z rowerami i sakwami.
  Korzystałam z wyszukiwarki i odnalazłam połączenia: Santiago de Compostella-Saragossa(Alsa) a następnie Saragossa-Pampeluna (Conda).
  Jak należy przygotować rowery do przewozu? Jak zarezerwować bilety na przewóz rowerów?Ile kosztuje przewóz rowerów i czy jest z tym jakiś problem?
  Podróż planujemy na 26-27.07.2017
  Będę wdzięczna za pomoc.Pozdrawiam.

  • Avatar photo

   Pomoc CheckMyBus

   Witaj Wiola,

   dziękujemy za zainteresowanie wyszukiwarką CheckMyBus. Zgadza się, autobusy na tej trasie kursują codziennie i należy podzielić podróż na dwa etapy. Według naszej bazy rozpoczynając podróż 26 lipca możecie Państwo wybrać kurs z firmą Alsa o 17:00, który kończy się w Saragossie o 4:05. Następny w ofercie jest autobus o 8:15 do Pampeluny. Oba kursy mogą Państwo zarezerwować korzystając z opcji Zobacz Ofertę na naszym portalu.

   Firmy Alsa i Conda są spółkami zależnymi więc przepisy przewozowe obowiązują w nich takie same. Przewóz roweru to koszt od 5 do 10 € w zależności od dystansu. Przewoźnicy zalecają opakowanie rowerów w folię lub pokrowiec (ew. odkręcenie pedałów, przygięcie kierownicy). Zapotrzebowanie na przewóz roweru zgłaszamy online – jest to opcja w Kroku 3. Jeśli w autokarze nie ma już miejsca w luku bagażowym, pole do zaznaczenia będzie zaciemnione. Każdy rower należy zaznaczać w formularzu dla 1 osoby (w praktyce proszę wykonać cztery transakcje online + Krok 3). Przewoźnik prosi o przybycie na miejsce odjazdu na co najmniej 15 min. przed kursem.

   Pozdrawiamy i życzymy udanej podróży,
   Zespół CheckMyBus

   • Wiola

    Dziękuję za błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź.
    Chciałabym też zapytać, czy kursują autobusy na trasie z Pampeluny do Saint Jean de Port we Francji? Oczywiście, również z rowerami.
    W wyszukiwarce nie udało mi się znaleźć takiego połączenia.
    Bardzo proszę o informację i pozdrawiam.

    • Avatar photo

     Pomoc CheckMyBus

     Witaj Wiola,

     również dziękujemy za kontakt, staramy się udzielać możliwie największej ilości informacji naszym użytkownikom. Niestety w przypadku trasy Pampeluna – Saint Jean de Port żadna z naszych firm partnerskich nie oferuje takich przejazdów. Co możemy poradzić to to, że firma Alsa ogranicza międzynarodowy przewóz rowerów do połączeń z Portugalią i Maroko. W przypadku pojawienia się nowych połączeń aktualizujemy nasze bazy danych na bieżąco.

     Pozdrawiamy serdecznie,
     Zespół CheckMyBus

 • Andrew

  Witam,
  Chciałbym się dostać do Rijeki z Bratyslawy 18.10.16 posiadam rower i 3 torby po 10 kg bagażu czy będę mógł się zabrać autokarem i jaki to koszt?

  • Avatar photo

   Pomoc CheckMyBus

   Witaj Andrew,

   połączenie pomiędzy miastami Rijeki i Bratyslawy jest oferowane przez przez następujące firmy: Crnja Tours, które pozwalają zabrać dwie walizki, o łącznej wadze do 30 kg. Dodatkowo możesz zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego, która musi być na tyle mała, aby zmieścić się w schowku nad głową lub pod fotelem.

   Należy pamiętać, że bagaż niestandardowy, w tym sprzęt sportowy, musi zostać zgłoszony z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że w luku bagażowym jest odpowiednia ilość miejsca. Jeśli nie możesz zgłosić dodatkowego bagażu podczas kupna biletu, skontaktuj się z przewoźnikiem ZANIM dokonasz rezerwacji.

   Pozdrawiamy
   Zespół CheckMyBus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.