Niezwykle popularna saga fantasy „Gra o Tron” bardzo efektownie zakończyła swój siódmy sezon. Pomyśleliśmy, że warto to uczcić „przygotowując się na zimę” i zwiedzając autokarem najbardziej znane z serialu lokalizacje. Fani serii, którzy odwiedzą Wielką Brytanię mają największe szczęście w tym temacie – wiele scen kręconych było na Wyspach i bardzo łatwo je zwiedzić. Jeżeli macie ochotę na dalszą wyprawę, powiemy Wam też, w których miejscach w różnych zakątkach globu poczujecie się jak w Królewskiej Przystani czy Quarth.
Miejsca z „Gry o Tron” w Wielkiej Brytanii
Większość serialowych scen kręcona jest w Irlandii Północnej, a ściślej mówiąc w Belfaście. Ekipa korzysta też z historycznego studio Paint Hall (teraz Titanic), gdzie ponad sto lat temu montowane były części RMS Titanic. Na chwilę obecną tego miejsca nie da się co prawda zwiedzić, ale dla fanów Sagi Lodu i Ognia wycieczka na północ zielonej wyspy jest mocno wskazana. Wiele znanych z serialu widoków odnajdziemy niecałą godzinę drogi od stolicy wspomnianego wyżej regionu. Warto zobaczyć starą kopalnię Magheramorne, znaną jako Hardhome z piątego sezonu serialu, jednakże najbardziej popularnym wśród turystów miejscem jest zamek Ward – odpowiednik należącego do rodu Starków Winterfell. Obiekt ten można zwiedzać, a co więcej, na zainteresowanych czekają autokarowe wycieczki po okolicy. Z Belfastu zostaniecie zabrani na zamek Ward, a także do parku Tollymore Forest, gdzie w pierwszym sezonie Starkowie znajdują swoje sławne wilkory.
Porada od CheckMyBus: Linia Eurolines UK ma w swojej ofercie wycieczki do Belfastu z wielu miejsc na terenie Szkocji, Anglii i Walii. Bilet na trasę z Birmingham do stolicy Irlandii Północnej kupić można za jedyne 96,56 PLN. Z pomocą CheckMyBus możecie również wyszukać lot z Birmingham do Belfastu, którego aktualna cena zaczyna się już od 120 PLN.
„Gra o Tron” za granicą
Najbardziej znanym planem serialowym poza granicami Wielkiej Brytanii jest Dubrownik –miasto znajdujące się na chorwackim wybrzeżu. Wśród fanów jest to miejsce najlepiej znane jako Królewska Przystań, szczególnie we wcześniejszych sezonach. Dubrownik oraz jego okolice posłużyły również jako Quarth i Zatoka Niewolników. Miasto i otaczające je mury, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są idealne pod względem podobieństwa do książkowej wizji Królewskiej Przystani wykreowanej przez George’a R.R. Martina.
Wraz z kolejnymi sezonami na ekranach pojawia się coraz więcej miejsc. Za przykład może posłużyć Hiszpania, gdzie ekipa GoT przeniosła się, aby nakręcić sceny z wątkiem dornijskim. Większość scen na Dorne kręconych było w okolicach Sewilli, a część nieopodal Kordoba. Jeden z najbardziej ikonicznych serialowych widoków kręconych na terenie Hiszpanii jest nieco odosobniony Castillo de Zafra. Zamek zbudowany został w 12 wieku na terenie miasta Guadalajara. Niezwykła prostota strukturalna budowli była powodem dla którego ekipa „Gry o Tron” postanowiła wybrać go jako Wieżę Radości, w której zobaczyliśmy największy twist fabularny szóstego sezonu serialu oraz dostaliśmy potwierdzenie największej z fanowskich teorii na temat Westeros.
Podziel się tym postem na