Trzy zagrożenia, na które musisz uważać w przypadku najgorszego scenariusza Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii EuropejskiejWedług najbardziej prawdopodobnego scenariusza, 29 marca Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Obecnie nie wiadomo jednak, czy rządzący zdecydują się na ustalenie pewnych zasad dotyczących dalszej współpracy międzynarodowej czy też postawią na wariant „no-deal”. W przypadku drugiej opcji, podróżujący do Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej muszą być świadomi potencjalnych problemów.

Przeanalizowaliśmy i opracowaliśmy temat trzech zagrożeń, jakich spodziewać mogą się pasażerowie z Unii Europejskiej, przekraczający granicę Wielkiej Brytanii w przypadku wariantu „no-deal”. W tekście można również znaleźć potencjalne rozwiązania wymienionych problemów.

Podróże autokarowe pomiędzy Wielką Brytanią a Europą mogą być utrudnione

Autokary do Wielkiej Brytanii z UE

Co wiemy: Po wyjściu z UE, Wielka Brytania będzie musiała renegocjować kwestie dotyczące Umowy Interbus, aby pozwolić pasażerom na przejazd przez granicę. Zawarte postanowienia zostaną prawdopodobnie zastosowane także dla międzykrajowych połączeń międzymiastowych.

Rozwiązanie: Nie można wykluczyć, że pasażerowie z Wielkiej Brytanii nie będą mogli przez jakiś czas wjechać na teren Unii Europejskiej. Prawdopodobnie restrykcje tego typu nie będą obowiązywały w drugą stronę. Przed kupieniem biletu autobusowego warto sprawdzić rozkład jazdy, aby upewnić się, że dojedziemy do celu. Korzystając z wyszukiwarki CheckMyBus można porównać wszystkie dostępne połączenia – wyświetlone zostana tylko dostępne dla pasażerów opcje.

Paszporty to podstawa

Obowiązkowe paszporty po brexicie

Co wiemy: Unia Europejska pozwoli pasażerom z Wielkiej Brytanii na podróżowanie bez wiz. Będą oni jednak mogli przebywać na terenie UE przez 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Obywatele Unii Europejskiej będą potrzebowali paszportu, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii

Rozwiązanie: Obywatele Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej powinni upewnić się, że ich paszporty będą ważne przez kolejne sześć miesięcy po przekroczeniu granicy. Dodatkowo pierwsza grupa powinna upewnić się, że nie będzie po Brexicie potrzebować pozwolenia na pobyt w danym kraju Unii Europejskiej, jeżeli żyje poza granicami swojego państwa.

Linie lotnicze mogą mieć problem z lotami między Wielką Brytanią a UE

loty pomiędzy Wielką Brytanią a Polską

Co wiemy: Zarówno brytyjskie, jak i europejskie linie lotnicze będą potrzebowały dodatkowych pozwoleń na loty pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Obecnie trwają prace nad tym, aby uregulować kwestie prawne związane z tym problemem. Finał sprawy może nastąpić jednak dopiero po Brexicie.

Rozwiązanie: Pasażerowie, którzy mają zarezerwowane loty po 29 marca, powinni upewnić się, że nie zostały one odwołane. Dotyczy to przede wszystkim linii brytyjskich, takich jak British Airways czy easyJet.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.