Wybór miejsca w autobusie – komfort i bezpieczeństwo

Autobus w środku

Wraz ze zmianami w transporcie publicznym w Europie, autobus staje się podstawowym środkiem transportu dla milionów osób. Autobusy miejskie czy międzymiastowe nie kojarzyły się jeszcze kilka lat temu z komfortem podróży. Na szczęście zmienia się to wraz z modernizacją flot przewoźników, przez co rośnie też bezpieczeństwo. Zajęcie konkretnego siedzenia jest jednak z reguły przypadkowe. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kolizji drogowej, wybór miejsca w autokarze może być niezwykle istotny dla naszego bezpieczeństwa.

Jak wybrać bezpieczne miejsce w autokarze

Statystycznie podróżowanie autobusem jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów transportu. Wypadki drogowe z ich udziałem należą do rzadkości, jednak ze względu na gabaryty pojazdu, zagrożenie dla podróżnych może być wysokie.

Każdy z nas ma swoje preferencje podróży, zwłaszcza gdy autobus ma spędzić w trasie sporą liczbę godzin. Warto jednak pamiętać, że to co podpowiada nam umiłowanie komfortu nie zawsze pokrywa się z zaleceniami bezpieczeństwa. Mamy jednak dla Was kilka porad i informacji. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one świadomie wybierać najlepsze dla Was miejsce.

Pasy bezpieczeństwa w autobusie

fotele

Zgodnie z polską ustawą Prawo o ruchu drogowym (nowelizacja z roku 2005), kierujący pojazdem mechanicznym oraz pasażerowie mają obowiązek zapinania pasa bezpieczeństwa. Od 2007 roku niedozwolone jest w Polsce rejestrowanie autobusów turystycznych bez zamontowanych pasów. Podróżny musi je zapinać jeśli siedzenie jest w nie wyposażone. Zalety takiego postępowania są oczywiste ze względów bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego. Według statystyk, jedynie 76% pasażerów pojazdów zapina pas (zaledwie 44% w autobusach). Warto wspomnieć, że policja promuje i kontroluje używanie pasów coraz bardziej intensywnie. W okresie letnim kontrole te będą wzmożone. Za niedostosowanie się do wymogu grozi nam mandat w wysokości 100 PLN (bez punktów karnych).

Podróż autobusem z dzieckiem - informacje i poradyNa początku tego roku informowaliśmy Was jak przygotować fotelik dziecięcy do podróży i czego możemy oczekiwać od przewoźnikówPodróż autobusem z dzieckiem – informacje i porady.

 

Przy oknie czy od przejścia

fotelik

Indywidualne upodobania decydują o tym, czy usiądziemy w autokarze przy oknie, czy też wybierzemy miejsce od strony korytarza po środku pojazdu. Niektórzy wolą siedzieć przy oknie aby podziwiać przesuwające się za nim widoki. Inni wolą siedzieć blisko przejścia aby w każdej chwili swobodnie wstać lub udać się do toalety. Badania ruchu drogowego wykazują, że w przypadku kolizji bocznej i wywrotki, więcej szans na wyjście z niej bez szwanku mają pasażerowie siedzący „od przejścia”. Wiąże się to z możliwością zbicia okien przy uderzeniu w bariery oraz z drogą ewakuacji wynikającą z przepisów autokarowych. Jednocześnie w przypadku kolizji czołowej za bezpieczniejsze uważa się miejsca „od okna”. Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, przy dokonywaniu wyboru.

Wybór rzędu siedzeń w autokarze, a bezpieczeństwo

Jeśli nie jesteśmy właśnie na szkolnej wycieczce, powinniśmy posłuchać specjalistów i unikać pierwszych oraz ostatnich rzędów siedzeń w autobusie. W przypadku zderzenia w osi podłużnej autokaru to tam znajdują się strefy zgniotu. Najbezpieczniejszymi miejscami są te w środku pojazdu, pomijając jednak rząd sąsiadujący z ewentualnymi środkowymi drzwiami (i najczęściej z toaletą). Główna zasada jest taka, aby wybrać miejsce które ma przed sobą choć jeden rząd siedzeń. Zagwarantuje nam to dodatkowe bezpieczeństwo. Może to nas uratować przed bezwładnym przemieszczeniem się podczas wypadku. Zawsze należy się upewnić, czy w wybranym przez nas rzędzie siedzeń można bezpiecznie umieścić bagaż podręczny. Nie zawsze jest to oczywiste jeśli usiądziemy na tzw. „kole”. Jeśli autokar ma górny pokład, siedzenie przy przedniej szybie, mimo że niezwykle atrakcyjne, nie jest uważane za bezpieczne w przypadku któregokolwiek rodzaju kolizji.

Bagaż w autokarzePo więcej informacji o tym, co można bezpiecznie zabrać do autokaru, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych podróżnych zajrzyj na ➤ Bagaż w autokarze.

 

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.