Wybór miejsca w autobusie – zagadnienia bezpieczeństwa

autobus siedzeniaWraz ze zmianami w transporcie pubicznym w Europie, autobus staje się podstawowym środkiem transportu dla milionów osób. Autobusy miejskie czy międzymiastowe nie kojarzą się z komfortem podróży, a zajęcie konkretnego siedzenia jest z reguły przypadkowe. Jednakże w przypadku kolizji drogowej wybór miejsca w autokarze może być niezwykle istotny dla naszego bezpieczeństwa.

Jak wybrać bezpieczne miejsce w autokarze

Statystycznie podróżowanie autobusem jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów transportu. Wypadki drogowe z ich udziałem należą do rzadkości, jednak ze względu na gabaryty pojazdu zagrożenie dla podróżnych może być wysokie.

Każdy z nas ma swoje preferencje podróży, zwłaszcza gdy autobus ma spędzić w trasie sporą ilość godzin. Jednak to co podpowiada nam umiłowanie komfortu nie zawsze pokrywa się z zaleceniami bezpieczeństwa. Oto garść porad i informacji!

Pasy bezpieczeństwa w autobusie

autobus siedzeniaZgodnie z polską ustawą Prawo o ruchu drogowym (nowelizacja z roku 2005), kierujący pojazdem mechanicznym oraz pasażerowie mają obowiązek zapinania pasa bezpieczeństwa. Od 2007 roku natomiast niedozwolone jest w Polsce rejestrowanie autobusów turystycznych bez zamontowanych pasów – dlatego podróżny musi je zapinać jeśli siedzenie jest w nie wyposażone. Zalety takiego postępowania są oczywiste ze względów bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego, jednak według statystyk jedynie 76% pasażerów pojazdów zapina pas (zaledwie 44% w autobusach). Warto wspomnieć, że policja promuje i kontroluje używanie pasów coraz bardziej intensywnie. W okresie letnim kontrole te będą wzmożone, a za niedostosowanie się do wymogu grozi nam mandat w wysokości 100 PLN (bez punktów karnych).

cmblogo_175x175Na początku tego roku informowaliśmy Was jak przygotować fotelik dziecięcy do podróży i czego możemy oczekiwać od przewoźników ➤➤➤ Podróż autobusem z dzieckiem – informacje i porady

Przy oknie czy od przejścia

autobus dzieckoIndywidualne upodobania decydują o tym czy usiądziemy w autokarze przy oknie, czy też wybierzemy miejsce od strony korytarza po środku pojazdu. Niektórzy wolą siedzieć przy oknie aby podziwiać przesuwające się za nim widoki, inni wolą siedzieć blisko przejścia aby w każdej chwili swobodnie wstać lub udać się do toalety. W Polsce od niedawna firma PolskiBus oferuje siedzenia przy stolikach w specjalnie przygotowanych miejscach, gdzie jest więcej miejsca na nogi – stoliki takie są wygodne, nie dodają jednak do puli bezpieczeństwa. Badania ruchu drogowego wykazują, że w przypadku kolizji bocznej i wywrotki więcej szans na wyjście z niej bez szwanku mają pasażerowie siedzący „od przejścia”. Wiąże się to z możliwością zbicia okien przy uderzeniu w bariery oraz z drogą ewakuacji wynikającą z przepisów autokarowych. Jednocześnie w przypadku kolizji czołowej za bezpieczniejsze uważa się miejsca „od okna”.

Wybór rzędu siedzeń w autokarze

autobus grafikaJeśli nie jesteśmy właśnie na szkolnej wycieczce, powinniśmy posłuchać specjalistów i unikać pierwszych oraz ostatnich rzędów siedzeń w autobusie. W przypadku zderzenia w osi podłużnej autokaru to tam znajdują się strefy zgniotu. Najbezpieczniejszymi miejscami są te w środku pojazdu, pomijając jednak rząd sąsiadujący z ewentualnymi środkowymi drzwiami (i najczęściej z toaletą). Główna zasada jest taka, aby wybrać miejsce które ma przed sobą choć jeden rząd siedzeń, które mogą nas uratować przed bezwładnym przemieszczeniem się podczas wypadku. Zawsze należy się upewnić, czy w wybranym przez nas rzędzie siedzeń można bezpiecznie umieścić bagaż podręczny (półka nad głową, siatka pod siedzeniem). Nie zawsze jest to oczywiste jeśli usiądziemy na tzw. „kole”. Jeśli autokar ma górny pokład siedzenie przy przedniej szybie, mimo że niezwykle atrakcyjne, nie jest uważane za bezpieczne w przypadku któregokolwiek rodzaju kolizji.

cmblogo_175x175Po więcej informacji o tym, co można bezpiecznie zabrać do autokaru, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych podróżnych zajrzyj na ➤➤➤ Bagaż w autokarze

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *