UE wzywa do zwiększenia rekompensaty za opóźnienia pociągów

Newsy

zegarWedług przewodniczącego Deutsche Bahn – Richarda Lutza – narzucony sobie przez firmę cel osiągnięcia 82-procentowej punktualności na długich trasach ma zostać wkrótce osiągnięty. Niemniej jednak w sierpniu 2018 roku tylko 70% pociągów DB i 68% pociągów PKP dotarło do celu na czas. Poszkodowani przez opóźnienia pasażerowie mogą obecnie otrzymać maksymalnie połowę wartości zakupionego biletu. Jak informują przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, już w 2020 r. ma to jednak ulec zmianie.

Unia Europejska chce zwiększyć prawa pasażerów, które ostatni raz zostały zaktualizowane w 2009 r. W przyszłości podróżni będą mogli otrzymać zwrot 50% ceny biletu, jeżeli ich pociąg dotrze na stację opóźniony o więcej niż 90 minut. Jeśli opóźnienie będzie większe, to rekompensata wyniesie 75%, a gdy przekroczy 120 minut, 100%. Nowe regulacje będą obowiązywały także pasażerów, którzy mimo opóźnienia wejdą do pociągu. W przypadku przejazdów łączonych, jeśli opóźnienie uniemożliwi podróż drugim lub kolejnym pociągiem, poszkodowany będzie mógł skorzystać z kolejnego połączenia za darmo.

Obecna rekompensataRekompensata od 2020 r.
> 60 minut: 25% ceny biletu> 90 minut: 50% ceny biletu
> 120 minut: 50% ceny biletuod 90 do 120 minut: 75% ceny biletu
> 120 minut: 100% ceny biletu

Operatorzy pociągów oraz przewoźnicy autobusowi świadczący długodystansowe połączenia nie będą już mogli odwoływać się do nadzwyczajnych okoliczności. Warto przypomnieć, że taką politykę stosują na niekorzyść pasażerów linie lotnicze. W przypadku, gdy lot jest opóźniony ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak strajk lub zła pogoda, podróżni nie mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Pasażerowie powinni znać swoje prawa

Parlament Europejski chce, aby pasażerowie byli lepiej informowani o swoich prawach. Stosowane informacje mają pojawić się na przykład na biletach, a sam proces składania reklamacji ma zostać uproszczony przez przewoźników. Jeżeli możliwość rezerwacji miejsca w pociągu jest możliwa za pośrednictwem aplikacji mobilnej, to wypełnianie wniosku o odszkodowanie nie może wiązać się z koniecznością wypełniania fizycznego wniosku.

Unia Europejska będzie również wymagać zwiększenia liczby miejsc dla rowerów w pociągach. Pasażerowie, którzy wymagają pomocy przy wejściu do wagonu lub umiejscowieniu bagaży na pułkach, mają otrzymać niezbędną pomoc od personelu przewozowego.

Niestety zanim nowa regulacje wejdą w życie w 2020 r., muszą zostać przedyskutowane przez Radę Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *