Sztuka dostępna online, czyli jak przetrwać w dobie koronawirusa

oglądanie

Rosnąca liczba przypadków koronawirusa (Covid-19) w Polsce i na świecie sprawia, że coraz więcej osób jest zmuszonych wyeliminować albo ograniczyć wychodzenie z domu. Wszyscy znamy tradycyjne metody „zabijania czasu” – serial, książka, planszówki. Przygotowaliśmy jednak dla Was listę inicjatyw ze świata kultury i sztuki, które umilą Wam wieczory spędzone w domu. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one znaleźć inspiracje przed kolejnymi podróżami (więcej w tym temacie na naszym blogu). Wierzymy, że już wkrótce znowu wejdziecie do autobusu, aby udać się w podróż.

Teatr w Internecie

scena

Wiele teatrów zdecydowało się transmitować swoje sztuki online albo udostępniło w Internecie nagrania z występów aktorów. Część tego typu treści jest darmowa, a część płatna – warto jednak pamiętać o możliwości dobrowolnego wsparcia artystów, dla których obecna sytuacja rodzi trudną sytuację finansową. Obecnie widzowie mogą oglądać spektakle między innymi Teatru Nowego w Krakowie, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Śląskiego w Katowicach czy Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Sztuka teatralna już dawno nie była tak łatwo dostępna.

Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

piosenkarz

Odwołany został marcowy Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, ale jego organizatorzy – Konrad Imiela i Cezary Studniak – zdecydowali się podjąć próbę dostosowania do trudnych czasów. Do Internetu trafi show z udziałem zaproszonych twórców, które będzie opierać się na mini recitalach oraz krótkich rozmowach. Materiały zostaną udostępnione na YouTube’owym kanale Przeglądu.

Muzea w czasach koronawirusa

rzeźba

Wiele muzeów oferuje Internautom odbycie wirtualnego spaceru, który pozwala na zobaczenie obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Sporo tego typu materiałów znajdziemy w serwisie Google Arts & Culture, ale dodatkowo do inicjatywy przystąpiły takie muzea jak Muzeum Narodowe w Krakowie, MOCAK, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Śląskie. Sztuka na wyciągnięcie ręki i to bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka.

Tydzień z operą za darmo

sala

Metropolitan Opera udostępni nagrania z przynajmniej trzech oper, w ramach programu „Nightly Met Opera Streams”. Każde z nich będzie dostępne przez 20 godzin od czasu pojawienia się w sieci. Podobną inicjatywę przyniosła wiedeńska opera Staatsoper. Emisja potrwa od 14 marca do 2 kwietnia. Warto dodać, że na scenie będzie można zobaczyć także uznanych polskich śpiewaków – Piotra Beczałę oraz Tomasza Koniecznego.

Spotkania z pisarzami na ekranie komputera

pisanie

Unia Literacka przygotowała spotkania z pisarzami oraz dziennikarzami – będą one dostępne online. Czytelnicy będą mogli zadać pytania między innymi Zygmuntowi Miłoszewskiemu, Jackowi Dehnelowi oraz Magdalenie Grzebałkowskiej. To świetna okazja aby spotkać się z ulubionymi twórcami bez wychodzenia z domu.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.