Stereotypy na temat Polaków – co myślą turyści?

Stereotypy na temat Polaków

Pewnie nie raz słyszeliście różne stereotypy na temat Polaków – zarówno pozytywne, jak i negatywne. CheckMyBus postanowiło się z nimi rozprawić i zweryfikować, jak jest naprawdę. Jeżeli macie zagranicznych znajomych lub rodzinę rozsianą po Europie, to koniecznie zaproście ich do Polski. Wystarczy wsiąść w autobus i odwiedzić nasz kraj, aby samemu przekonać się, jacy są Polacy!

Polacy nie znają języków obcych

rozmawiające kobiety
Według raportu przeprowadzonego przez TNS, 38% Polaków zna tylko jeden język obcy. Około 15% zna dwa języki obce, natomiast 3% więcej niż dwa języki obce. Oznacza to, że ponad połowa naszych rodaków potrafi się komunikować w obcym języku (najczęściej angielskim). Wyniki te są i tak zaniżane przez osoby starsze. Popularność anglojęzycznej kultury, otwarcie rynku pracy i globalizacja sprawiły, że zagraniczni goście odwiedzający nasz kraj nie powinni być zagubieni w komunikacji (to tylko stereotypy)– szczególnie w tak dużych miastach jak Warszawa czy Kraków.

Polacy dużo narzekają

puszka na kablu
Nie da się ukryć, że w tym stereotypie jest sporo prawdy. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia. Wpływ na to ma poprawiający się status materialny Polaków oraz otwarcie na kulturę zachodnią, która powoli „zaraża” nas innym podejściem do otaczającej nas rzeczywistości. Kto wie, może za jakiś czas narzekanie przestanie być polskim hobby? Miastem, które da nam w tym temacie przykład będzie być może Sopot, którego mieszkańcy są podobno najszczęśliwsi w Polsce.

Polacy nie są inteligentni

dziewczyna czyta książkę
Mit o głupich Polakach powstał na podstawie badania, jakie przeprowadzano wśród emigrantów trafiających do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Niskie wyniki naszych rodaków były spowodowane faktem, że badanie przeprowadzono w języku angielskim. Obecnie Polacy otrzymują świetne wyniki w podobnych testach kierowanych do różnych grup wiekowych, a nasi specjaliści są cenieni w wielu branżach i zagranicznych firmach, co przekłada się też na liczne inwestycje zachodnich i azjatyckich korporacji w takich miastach jak Katowice czy Gdańsk lub Warszawa.

Polacy piją dużo alkoholu

drinki
Polacy nie stronią od alkoholu, ale według statystyk znajdujemy się dopiero w drugiej dziesiątce najwięcej pijących narodów – zarówno w skali świata, jak i Europy. Co więcej, zmienia się również kultura picia. Wódka zastępowana jest przez słabsze alkohole, jak wino czy piwo, a pijackie imprezy są wypierane przez wyjścia do pubu. Swoją drogą czy wiedzieliście, że najmniejsze spożycie alkoholu jest w województwie opolskim?

Polacy są bardzo religijni

Kościół Wrocław
Według raportu z 2013 roku, około 40% Polaków uczestniczy w niedzielnych mszach – w Szczecinie ten odsetek jest jeszcze mniejszy, czyniąc z województwa zachodniopomorskiego najbardziej zlaicyzowany obszar Polski. Laicyzacja kraju cały czas jednak postępuje, o czym świadczy spadająca liczba uczestnictwa w lekcjach religii czy też liczba powołań do seminariów. Większość Polaków deklaruje się jako katolicy, ale rosnąca liczba ateistów i agnostyków nie pozostaje bez echa.

Polacy kradną

kradzież samochodu
Ten krzywdzący mit powstał na skutek działania kilku polskich grup przestępczych w Niemczech. Obecnie taka generalizacja jest nieprawdziwa. Polscy konsumenci stanowią jedną z najbardziej uczciwych grup w Europie – mniej kradną od nas tylko Rosjanie i Słowianie, a znane z europejskich miejscowości turystycznych plagi kieszonkowców omijają Kraków czy Gdańsk.

Polacy nie lubią obcych

uścisk dłoni
Wielu turystów, którzy odwiedzają między innymi Kraów, podkreśla, że Polacy okazują się bardzo gościnni i pomocni. Bariera językowa oraz wrodzona nieufność towarzysząca starszym pokoleniom odchodzi w niepamięć. Nasz naród staje się coraz bardziej otwarty na zagranicznych gości czy współpracowników.

Polacy to Rosjanie

Plac czerwony
Polski, podobnie jak rosyjski, należy do grupy języków słowiańskich. Ponadto nasz kraj znajdował się przez wiele lat w strefie wpływów Związku Radzieckiego – na wschód od żelaznej kurtyny, czego efekty do teraz są widoczne w architekturze takich miast jak Katowice czy Warszawa. Stereotyp łączący te dwa narody jest nieprawdziwy. Oba kraje mają swoją tożsamość kulturową i obecnie ciężko powiedzieć, aby żyły w wyjątkowo przyjacielskich relacjach.

Polacy są zacofani

konie na rzece
Od upadku poprzedniego ustroju w 1989 r. Polska uczyniła ogromny postęp na niemalże każdej płaszczyźnie rozwoju państwa. Rozwijająca się gospodarka oraz infrastruktura, a także wpływ edukacji na naród czynią z Polski (a szczególnie naszej stolicy) coraz bardziej nowoczesny kraj. Zbliża się on do największych ośrodków politycznych Europy zachodniej. Stereotypy dotyczące zacofania są więc bardzo nieprawdziwe.

Polacy są biedni

stary blok
Rozwój gospodarczy pozwolił się znacząco wzbogacić Polakom, a programy socjalne i rozwój rynku pracy znacząco ograniczył procent ludzi żyjących w ubóstwie (oraz osłabił stereotypy na ten temat), szczególnie we wschodnich terenach kraju, gdzie położony jest na przykład Lublin oraz Rzeszów. Obecnie w rankingu państw według PKB na głowę Polska zajmuje 56 miejsce, wyprzedzając Argentynę, Meksyk czy Brazylię. W ogólnym rankingu PKB uplasowaliśmy się więc na 22 pozycji.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.