Sprawdź jak Europa świętuje Noc Świętojańską 2017!

noc swietojanska glownaW najkrótszą noc roku, z 23 na 24 czerwca, różne kultury obchodzą tzw. Wigilię św. Jana – czyli noc świętojańską. Święto to zawiera w sobie tradycje starosłowiańskie, pogańskie oraz chrześcijańskie i jest idealną okazją do urządzenia imprezy ludowej. W większości przypadków dotrzemy do świętujących miast i rejonów autobusami lokalnymi lub rejsowymi – sprawdź co warto zobaczyć!

Tradycje świętojańskie w Europie

W zależności od miejscowej tradycji historycznej i społecznej, noc świętojańska obejmuje obrzędy, spotkania taneczne i pokazy związane z przesileniem letnim. Jest to święto nakazujące adorację natury, światła słonecznego i płodności natury. W Europie Wschodniej często utożsamiany z Nocą Kupały, choć w rzeczywistości jest to wynik wielu zapożyczeń. W Skandynawii traktowane niemalże jak święto państwowe. Zobaczmy dokąd na obchody nocy świętojańskiej zabierze nas autobus.

Noc Świętojańska w Szwecji

noc swietojanska szwecjaSpołeczności lokalne w Szwecji traktują tzw. Midsommar z nabożną czcią. Większe znaczenie pod względem organizacji imprez plenerowych i tematycznych ma tylko Boże Narodzenie. Z tradycji dawnego kultu słońca pozostało do dziś wiele akcentów kulturowych. Szwedzi lubią tę okazję spędzać nad wodą, czyli nad jednym z tysięcy jezior lub na wybrzeżu kraju. Dzień i noc wypełnione są tańcem i muzyką, Szwedzi urządzają korowody wokół ozdobnego drzewka midsommarstänger. Na imprezach na świeżym powietrzu serwowane są sałatki, ziemniaki i różne rodzaje wędzonego śledzia. Widowiskowa część obchodów to na pewno olbrzymie ogniska, rozpalane zarówno na terenach miejskich jak wiejskich. W Szwecji warto spędzić Midsommar i sobotę świętojańską na prowincji, lecz ugoszczą nas też Sztokholm, Göteborg czy Malmö. Lokalne połączenia autobusowe i autokarowe w Szwecji są przystępne i rozbudowane. Warto jednak pamiętać, że w piątkowe świętojańskie popołudnie zamykane są sklepy, a ludzie wychodzą wcześniej z pracy.

cmblogo_175x175

 

Noc Świętojańska w Polsce

noc swietojanska wianekW naszym kraju obchodzenie święta przesilenia letniego znane jest pod nazwą kupalinki, kupalnocki czy sobótki – głównie w województwie podlaskim. Na przykład 24. czerwca odbędzie się XII Festyn „Kupalinka” w Leniewie, a 1. lipca na turystów czeka „Kupalle” w Białowieży. Towarzystwo Kultury Białostockiej co roku przygotowuje występu folklorystyczne, puszczanie wianków oraz promuje kulturę białoruskiej mniejszości narodowej. Jednakże duże i małe miasta w całym kraju proponują na ten dzień sporo atrakcji. Gdańsk łączy w tym roku noc świętojańską ze słynnym Festiwalem Kolorów (23.06). W Katowicach Miejski Dom Kultury zaprasza chętnych na pokazy ogniowe i muzykę celtycką. Z kolei Kraków urządza 24. czerwca kolejną edycję festiwalu „Wianki – Święto Muzyki”, gdzie można będzie się bawić na koncertach, pokazach fajerwerków czy inscenizacjach obrzędów pogańskich. Jeszcze większa impreza plenerowa nad Wisłą odbędzie się w Warszawie. Stolica przygotowała koncerty polskich wykonawców i rejsy po rzecze z Podzamcza, również dnia 24. czerwca. W tym roku zapowiada się piękna pogoda, więc warto wybrać się w trasę, np. autobusem, i zaoszczędzić sporą sumę na tanich połączeniach – w dodatku większość koncertów jest darmowych!

cmblogo_175x175Zobacz jakie inne kierunki związane z życiem kulturalnym możesz wybrać! ➤➤➤ Aarhus lub Wrocław na majówkę! Autobusem do Europejskiej Stolicy Kultury.

Noc Świętojańska w Alpach

noc swietojanska ogniskoW zależności od landu, noc świętojańska przybiera w Niemczech różne formy i rozmach. Nie jest już jednak tak popularna jak przed wiekami i skupia się raczej na prowincji, oraz w rejonach górskich. Nazywana jest mianem Johannistag (właśnie Wigilia Św. Jana), przypadającą na okres Sommersonnenwende (w znaczeniu przesilenia letniego). W niemieckiej tradycji ten czas to dni szczególnych właściwości naturalnych ziół leczniczych oraz kwiatów. Oprócz ogólnych imprez na świeżym powietrzu, w krajach niemieckojęzycznych najważniejsze są tego dnia ogniska – Sommersonnenwendefeuer. Organizowane są one na szczytach alpejskich i prezentują się spektakularnie. Bardzo popularne jest ów wydarzenie na bawarskim szczycie Zugspitze, gdzie co roku odbywa się tzw. Magia Ognia w Górach. Do rozpalenia olbrzymich ognisk Niemcy zużywają tony wiórów drzewnych oraz hektolitry oleju rzepakowego. Ta tradycja została w 2010 roku wpisana na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Również w Bawarii turyści odwiedzający Panoramarestaurant w miejscowości Lenggries, mogą podziwiać pokazy ogniowe. W Austrii podobne wydarzenia z okazji nocy świętojańskiej przygotowuje dużo miast w Tyrolu, jak Salzburg czy Kitzbühel.

cmblogo_175x175

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *