Wiele regionów naszego kraju słynie ze swojej unikatowej i pysznej kuchni. Planując wiosenne wycieczki warto mieć na uwadze różnorodność polskiej kultury, która objawia się także tym, jakie potrawy mogą zostać nam zaserwowane u przyjaciół lub w lokalnych restauracjach. Wybierzcie przejazd autobusowy i wyruszcie śladami przysmaków regionalnych.
Śląska rulada z kluskami i modrą kapustą
Klasyka śląskiej kuchni. Wołowe mięso z różnorodnym farszem, kluski z dziurką na sos i czerwona kapusta z boczkiem. Prawdziwy rarytas dla wszystkich fanów potraw, które są nie tylko pyszne, ale i potrafią nasycić na kilka godzin.
Rogale świętomarcińskie
Tradycyjnie rogale świętomarcińskie spożywa się w święto św. Marcina, czyli 11 listopada. Odwiedzając poznań bez problemu znajdziemy je jednak w kawiarniach przez cały rok. Ten słodki, wypełniony białym makiem przysmak, to prawdziwa bomba kalorii, której nie sposób się oprzeć.
Sękacz
Nazwa „sękacz” pochodzi od kształtu tego słodkiego specjału, który przypomina pień z wystającymi sękami. To jeden z przysmaków , który powstał na terenie Kresów, ale z czasem zdobył popularność na terenie Niemiec, Rumunii i Węgier. Jego niepowtarzalny, delikatny smak to coś, czego powinien spróbować każdy turysta odwiedzający wschód Polski.
Kartacze
Kartacze to przysmak z Suwalszczyzny i Podlasia, który można również spotkać w litewskich restauracjach. Przyrządza się ją z cebuli, ziemniaków, mielonego czerwonego mięsa oraz boczku. To syte danie długo nie da Wam o sobie zapomnieć i z pewnością sprawi, że będziecie chcieli wrócić do północno-wschodniej Polski.
Babka ziemniaczana
Kuchnia siedlecka i mazowiecka skrywa wiele przysmaków, takich jak babka ziemniaczana. Utarte ziemniaki z mięsem piecze się w piecu, tworząc niezwykłe danie, które nie pozwoli Wam być głodnym. Potrawa jest na tyle prosta w przygotowaniu, że niektórzy zaczynają ją przygotowywać sami po powrocie z wizyty na Mazowszu.
Dzyndzałki warmińskie
Przygotowywana na Warmii i Mazurach potrawa przypomina pierogi, ale nieco się od nich różni. Dzyndzałki zawierają mieloną wołowinę i tłusty boczek, a dodatkowo są doprawiane majerankiem. Ich ciekawy kształt to dodatkowa atrakcja dla wszystkich osób, które chcą spróbować nowych przysmaków.
Śledzie w jabłkach
Kuchnia kaszubska stoi rybami, pośród których najpopularniejszy jest śledź. Podawany z jabłkami stanowi pyszny przysmak, który z pewnością umili pobyt na Pomorzu i w okolicy. Co jak co, ale odwiedzając ten teren naszego kraju śledzia trzeba po prostu zjeść.
Podziel się tym postem na