Siedem porad, jak przygotować się do podróżowania po Brexicie

Brexit

Termin Brexitu został przesunięty na 31 stycznia 2020 r., ale niewykluczone, że Wielka Brytania przestanie być już wcześniej członkiem Unii Europejskiej. Wiele rzeczy nadal pozostaje niepewnych, ale nie powinny one nikogo zniechęcić do podróżowania między Polską a Zjednoczonym Królestwem. Warto jednak mieć na uwadze pewne zmiany, które nastąpią i dobrze przygotować się do planowania przyszłorocznych wyjazdów.

1. Sprawdź czy potrzebujesz wizy po Brexicie

Porada 1

Obywatele Wielkiej Brytanii nie będą po Brexicie potrzebować wizy podczas wjazdu na teren Unii Europejskiej, ale ich pobyt będzie musiał zostać ograniczony do 90 dni na każde pół roku. Dotyczy to również podróżujących od Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu oraz na Islandię – państwa te są członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku dłuższego pobytu konieczne będzie zadbanie o wizę. Jeżeli jednak Wielka Brytania opuści Unię Europejską na zasadach „no deal”, podróżujący będą musieli mieć specjalne pozwolenie.

2. Upewnij się, że masz ważny paszport

Porada 2

W przypadku wariantu „no-deal”, obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli upewnić się, że podróżując do Unii Europejskiej ich paszport będzie miał przynajmniej 15 miesięcy ważności. Osoby, które nie mają pewności względem swoich dokumentów, mogą sprawdzić informacje na ich temat na rządowej stronie „free passport checker”.

3. Zadbaj o ubezpieczenie

Porada 3

Obywatele Wielkiej Brytanii prawdopodobnie stracą po Brexicie prawo do korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – wyjątek stanowią osoby, które będą odwiedzać Hiszpanię, Portugalię i Irlandię. Przygotowując się do podróży do Unii Europejskiej warto zadbać o dodatkową ochronę na wypadek problemów ze swoim zdrowiem czy bagażem. Niezbędne może również okazać się zapoznanie ze szczegółami dotyczącymi opieki medycznej przed wyjazdem do danego państwa.

4. Sprawdź, jakiego przewoźnika wybierasz

Porada 4

Według zapewnień rządu, pociągi, autokary, samoloty i promy będą po Brexicie kursować pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w niezmieniony sposób. Problemy mogą jednak pojawić się w przypadku wariantu „Brexit no-deal” – niektórzy operatorzy autobusowi itp. mogą nie zostać wpuszczeni na teren UE.

5. Pamiętaj, w której kolejce stanąć na lotnisku

Porada 5

Na wielu europejskich lotniskach znajdują się przejścia, przy których ustawiać mogą się wyłącznie obywatele Unii Europejskiej. Obywatele Wielkiej Brytanii stracą po Brexicie ten przywilej, dlatego proces odprawy i nadawania bagażu zacznie im zajmować więcej czasu. Należy go mieć na uwadze planując podróż samolotem. Warto również pamiętać, że podróżujący do Unii Europejskiej będą mogli zostać poproszeni o pokazanie biletu powrotnego. Konieczne będzie również złożenie odpowiedniej deklaracji przez osoby, które przewożą więcej niż 10 tysięcy funtów.

6. Nie zapominaj o pieniądzach

Porada 6

Kurs funta względem europejskich walut mocno waha się od czasu referendum dotyczącego Brexitu. Jeżeli planujecie podróż do Unii Europejskiej, to warto nie czekać z wymianą waluty do ostatniego momentu – kursy mogą okazać się od stycznia dużo mniej korzystne. Prawdopodobnie pojawią się również prowizje za płatności zagranicznymi kartami, a utrudnienia mogą dotknąć konsumentów szykujących się na zakupy w strefie bezcłowej na lotnisku. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to osób podróżujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią.

7. Używaj z głową swojego smartfona

Porada 7

Osoby posiadające abonament komórkowy u brytyjskich operatorów, będą prawdopodobnie po Brexicie obciążone dodatkowymi kosztami za korzystanie z usług telefonicznych i internetowych na terenie Unii Europejskiej. Obecnie nie wiadomo, czy zadziała to również w drugą stronę. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie operatorzy są zobowiązani do poinformowania klienta, gdy ten przekroczy 45 funtów dodatkowych opłat.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.