Podróż autobusem z dzieckiem – informacje i porady

Podróż autobusem z dzieckiem - informacje i poradyW czasie letnich wyjazdów lub ferii zimowych stajemy przed wyborem środka transportu do miejsca wypoczynku. W przypadku rodzin jest to wybór skomplikowany ze względu na warunki rezerwacji, czas i koszty. Korzystanie z autobusu jest jedną z najmniej komfortowych opcji podróży z niemowlęciem lub starszym dzieckiem, jednak dzięki dobremu planowi możemy i to przezwyciężyć.

Jak przygotować się do podróżowania z dzieckiem

W trosce o bezpieczeństwo naszych pociech musimy zwrócić uwagę na szereg czynników i okoliczności towarzyszących przemieszczaniu się autobusem. Najważniejszymi są długość podróży oraz jej pora, dostępne wyposażenie oraz naturalnie charakter i przyzwyczajenia naszego dziecka. Musimy ustalić czy na wszystkie bagaże i sprzęt wystarczy nam miejsca.

Foteliki samochodowe

Fotelik dziecięcyZgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ruchu drogowego, dziecko do 12 roku życia i poniżej 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku ochronnym lub w tzw. pasach „biodrówkach”. Zdecydowana większość nowoczesnych autobusów posiada dwu lub trzypunktowe pasy, które umożliwiają przypięcie fotelika do siedzenia. PolskiBus od 2012 roku posiada po dwa foteliki w każdym autobusie, w dwóch wymiarach. Musimy być jednak przygotowani na przejęcie tego obowiązku od przewoźnika i ustalenie czy fotele posiadają np. specjalne kotwy dla dziecięcych nosideł, miejsce dla dzieci do 3 lub 6 lat. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w autobusach spytajmy czy dostępna jest dodatkowa przestrzeń na nogi.

Zdrowie i samopoczucie dziecka

Choroba lokomocyjnaPodróż samochodem i autobusem może być nieprzyjemna dla każdego, bez względu na wiek czy wytrzymałość. Szczególnie małe dzieci są narażone na dolegliwości lokomocyjne dlatego powinniśmy się szczególnie przygotować, jeśli wybraliśmy autobus. Dziecko przypięte w foteliku przez kilka godzin będzie marudzić i trudno będzie je nakarmić. Warto sprawdzić czy autokar ma skrawek przestrzeni na przewinięcie dziecka (np. nad pokładową toaletą, gdzie niekiedy ustawiane są bagaże). W przypadku wymiotów musimy mieć torebki na nieczystości oraz zapas chusteczek – rzadko można w polskich autobusach liczyć na takie wyposażenie w standardzie. Zadbajmy by przesłonić okno od strony dziecka, oraz pamiętajmy o zwykłej wodzie do picia. Polska coraz częściej boryka się z upałami, dlatego mimo klimatyzacji możemy użyć wiatraczka na baterie, który dodatkowo zajmie uwagę dziecka.

Zabawki pomocne w podróży

Zabawki dziecięceNasz bagaż podróżny do autobusu będzie zapewne utrapieniem, gdyż powinniśmy zabrać w podróż ulubione zabawki dziecka, te które najbardziej lubi i takie odciągające uwagę od otoczenia. Według badań konsumenckich najlepszymi zabawkami dla dzieci do lat 3 są proste układanki, kolorowe zawieszki oraz zabawki gumowe. W przypadku starszych dzieci sprawdzają się puzzle i kolorowanki, które można ułożyć na rozkładanym stoliku podróżnym (Crayola, VTech). Bez względu na wiek dziecka sprawdzają się zabawki multimedialne, jednak używanie ich jest w autobusie ograniczone przez przepisy i zwykłą kurtuazję wobec współpasażerów. Cierpliwym dzieciom możemy jednak założyć słuchawki. W Polsce coraz częściej na pokładzie autobusu obecni są piloci – warto ich zapytać czy w czasie kursu będą puszczane filmy.

Powinniśmy pamiętać, że pomimo atrakcyjnych cen za przejazd, podróż autobusem może być prawdziwym sprawdzianem naszej odporności na przeciwności losu. Aby zminimalizować trudy dobrze się przygotujmy, sprawdźmy na stroni przewoźnika jakie obowiązują taryfy dla dzieci, gdyż nawet na terenie Polski zasady się różnią. Wszystkie linie mają taryfy ulgowe ale zdarzają się również promocje do lat 15, które oferuje firma FlixBus. Ustalmy czy za przewóz wózka spacerowego dopłacimy, czy jest to wliczone w cenę – należy jednak wspomnieć, że transport autobusem jest o wiele łatwiejszy niż nadawanie niewymiarowego bagażu na lotnisku. Sprawdzajmy zimowe promocje w czasie ferii, zdarzają się okazje takie jak przejazd dla dziecka jedynie za symboliczną opłatą rezerwacyjną.
 

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.