Najsłynniejsze filmowe autobusy

klapsAutobusy są obecne nie tylko w naszych codziennych podróżach do szkoły oraz pracy, ale pojawiają się również na srebrnym ekranie – także w kultowych, hollywoodzkich produkcjach. Jako pojazdy mogą się poszczycić wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa, znikomym wpływem na środowisko naturalne oraz niskimi kosztami eksploatacji, które pozwalają na tanie przemieszanie się po miastach i poza nimi. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku filmów, w których autobusy znajdowały się w centrum niesamowitych wydarzeń, które wzruszały, emocjonowały oraz rozbawiały miliony widzów w kinach i przed telewizorami.

patersonPaterson

Rok produkcji: 2016
Reżyser: Jim Jarmusch
Główni aktorzy: Adam Driver, Golshifteh Farahani

Kierowca autobusu prowadzi proste życie u boku kochającej żony, która jest fanką nie tylko jego osoby, ale też twórczości poetyckiej głównego bohatera. Kolejne dni tytułowego Patersona są determinowane przez spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności, których życiowe doświadczenia mają wyjątkowo barwny charakter. Pewne wydarzenia sprawiają jednak, że sielanka zostaje zakłócona, a stoicyzm bohatera poddany próbie.

into the wildWszystko za życie

Rok produkcji: 2007
Reżyser: Sean Penn
Główni aktorzy: Emile Hirsch, Vince Vaughn

Zdolny uczeń oraz sportowiec Christopher McCandless postanawia zerwać z dotychczasowym życiem. Sprzedaje wszystko, co ma i wyrusza w głuszę Alaski, aby w otoczeniu natury odkryć siebie i ułożyć na nowo swoją hierarchię wartości. Nagle nawet tak błahe rzeczy, jak wrak autobusu zaczynają mieć dla niego znaczenie – w tym przypadku dzięki możliwości schronienia przed nieprzyjazną aurą oraz fauną zimowych terenów.

the magic school busMagiczny autobus

Lata produkcji: 1994-1997
Reżyser: Larry Jacobs, Charles E. Bastien

Magiczny autobus to serial edukacyjny dla dzieci. Podopieczny Pani Loczek podróżują po całej planecie dzięki tytułowemu autobusowi, którego wyróżniają niezwykłe możliwości. Potrafi on bowiem przenosić uczniów nie tylko w różne zakamarki planety, ale także skakać w otchłań historii oraz zmieniać swój rozmiar, aby z bliska przyjrzeć się sekretom, jakie skrywa ludzki organizm, życie zwierząt oraz roślinność wokół nas.

speedSpeed: Niebezpieczna prędkość

Rok produkcji: 1994
Reżyser: Jan De Bont
Główni aktorzy: Keanu Reeves, Sandra Bullock

Terrorysta zamontował w autobusie pełnym ludzi bombę, która zostanie zdetonowana, gdy pojazd zwolni poniżej 50 mil na godzinę. Kierowca zostaje ranny, a za sterami musi usiąść jedna z pasażerek, która mknie przez autostradę aby nie dopuścić do tragedii. W osiągnięciu celu pomaga jej agent lokalnej policji, który ma szansę dowieść swojej wartości.

the fugitiveŚcigany

Rok produkcji: 1993
Reżyser: Andrew Davis
Główni aktorzy: Harrison Ford, Tommy Lee Jones

Cieszący się dobrą reputacją chirurg zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo żony. Po drodze do więzienia ucieka z autobusu pełnego przestępców i stara się wykorzystać tę okazję, by dowieść swojej niewinności. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż wiele przesłanek przemawia przeciwko niemu, a w pościg za nim rzuca się doświadczony szeryf federalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *