Najpiękniejsze place Europy – jak tam dotrzeć

plac europaWiosna w końcu zawitała do Europy, co jest najlepszym argumentem za spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Poza zapierającymi dech w piersi krajobrazami Europa może pochwalić się olbrzymią ilością miejskich starówek i rynków, co wynika z bogatej historii naszego kontynentu. Zebraliśmy dla was i opisaliśmy kilka najpiękniejszych placów miejskich!

Jak dotrzeć autobusem na europejskie place i rynki

Europa jest miejscem wielu podobieństw i przeciwieństw, również w sferze transportu publicznego. Są tu jedne z najbogatszych krajów i miast świata, a jednocześnie turyści mają niezliczone opcje podróży w przystępnych cenach. Dzięki bardzo dobrej infrastrukturze i świetnie rozwiniętej siatce połączeń, z łatwością dotrzemy do miast które opisujemy, wybierając autobus. Pamiętajmy: dla polskich podróżników majówka tuż tuż!

Najpiękniejsze place - Europa

Od lewego górnego rogu: Plac Św. Marka, Wenecja– Rynek Staromiejski, Praga – Rynek Wielki, Zamość – Plac Św. Piotra, Watykan

Plac Św. Marka w Wenecji

Pizza, makaron i lody – w którym innym miejscu doświadczymy tak doskonale włoskiej kuchni jak nie na słynnym Piazza San Marco? Napoleon nazwał to niezwykłe miejsce „najelegantszym salonem Europy”, mając na myśli liczne arcydzieła architektury m.in. Pałac Dożów czy Bazylikę Św. Marka. Historia tego placu sięga IX wieku n.e., kiedy była tu tylko nieutwardzona przestrzeń służąca do wygłaszania mów przez urzędników miejskich. Dzisiaj to jeden z najpiękniejszych placów w Europie, tętniący życiem towarzyskim i turystycznym. Warto zwiedzić plac podczas słynnego Karnawału Weneckiego, choć miasto przyciąga miliony nawet w czasie kuriozalnych powodzi kiedy to plac znajduje się pod wodą.

Kraków ↔ Wenecja cena biletu od 209 PLN
Wrocław ↔ Wenecja cena biletu od 200 PLN.

Rynek Staromiejski w Pradze

Starówka praska zlokalizowana jest pomiędzy Placem Wacława a Mostem Karola, czyli w najbardziej ruchliwej i bogatej w atrakcje dzielnicy Pragi. W środkowej części rynku znajduje się pomnik słynnego reformatora religijnego, Jana Husa. Wchodząc na wieżę Ratusza możemy obejrzeć wspaniałą panoramę miasta. Na placu znajdziemy wiele zabytków architektonicznych oraz miejsc odpoczynku, jednak jego najsłynniejszą częścią jest średniowieczny zegar astronomiczny pokazujący położenie słońca czy znaki zodiaku. Zamontowany w 1410 roku zegar jest najstarszym działającym mechanizmem tego rodzaju na świecie.

Wrocław ↔ Praga cena biletu od 40 PLN
Poznań ↔ Praga cena biletu od 55 PLN.

Rynek Wielki w Zamościu

Centralny punkt niegdyś wielokulturowego Zamościa zdobywa w ostatnich latach pierwsze lokaty w rankingach turystycznych. Charakterystyczne kolorowe kamieniczki i ratusz miejski stanowią o uroku Rynku Wielkiego, a ciekawostką jest fakt, iż rynek jest kwadratem o boku dokładnie 100 metrów. Każdy bok nazywany jest w Zamościu Pierzeją, a poszczególne domy odpowiadają zmianom stylów architektury na przestrzeni wieków. Są tu muzea, galerie, hotel oraz w lecie – ogródki miejskie. Założycielem miasta był Jan Zamojski, jednak wolał on zdobić swój pałac niż rynek, dlatego dopiero w XVIII wieku dobudowano do ratusza piękne wachlarzowe schody.

Warszawa ↔ Zamość cena biletu od 25 PLN
Lublin ↔ Zamość cena biletu od 10 PLN.

Plac Świętego Piotra, Watykan

Chęć spotkania Papieża jest tylko jednym z powodów pielgrzymek milionów turystów do Wiecznego Miasta – Rzymu. Plac został zaprojektowany na polecenie Papieża Aleksandra VII w 1656 roku, a wykonany przez Berniniego tak aby mógł pomieścić tysiące wiernych podczas błogosławieństwa papieskiego. Centralne miejsce placu zajmuje sprowadzony do Rzymu przez Kaligulę obelisk staroegipski, z łacińskimi inskrypcjami. Niemalże 40-metrowy obelisk oraz otaczająca go fontanna poświęcone są męczeńskiej śmierci Św.Piotra. Trapezoidalne krawędzie placu zwieńczają jeszcze dwie fontanny, słynna Brama Spiżowa i schody Berniniego. Dla turystów z Polski niewątpliwie ważnym powodem podróży do Watykanu jest wizyta na grobie Św. Jana Pawła II.

Kraków ↔ Rzym (Stazione Termini) cena biletu od 249 PLN
Warszawa ↔ Rzym (Stazione Termini) cena biletu od 210 PLN.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *