W związku z wydarzeniami historycznymi w Europie podróżowanie ku jej wschodnim zakątkom miało swoje wzloty i upadki. W ramach Unii Europejskiej transport publiczny ulega nieustannej poprawie, jednak turyści mają nadal sporo wątpliwości co do warunków podróży. Dziś podajemy garść informacji o przejazdach autobusowych na wschód, również w rejony bez unijnych przywilejów.
Podróż autokarem a geopolityka
W każdym przypadku należy w życiu społecznym zrywać ze stereotypami, jednak w Europy Wschodniej naleciałości a nawet wzajemnych animozji nie brakuje. Najlepszym sposobem na łagodzenie relacji między obywatelami różnych państw są takie podróże, które pozwalają na doświadczenia z pierwszej ręki. Autobus znajduje się tu na środku skali między bezosobowym samolotem, a prywatnością własnego auta.
Wybraliśmy dla Państwa dwa kierunki na wschód…
Autobusem na Ukrainę
W związku z trwającym na Ukrainie od 2014 roku konfliktem militarnym, turystom odradza się odwiedzanie miejsc najbliżej terenów spornych z Federacją Rosyjską. Jednak Polacy chętnie odwiedzają rejony geograficzne bliższe naszej granicy, najczęściej z biurem podróży. Spragnieni nietypowych doświadczeń decydują się na podróż w pojedynkę, gdyż w miastach poziom bezpieczeństwa uważany jest za dobry i jest to sposób najtańszy. Autobusowa podróż pozwala na odkrycie bezkresu ukraińskich krajobrazów oraz, oczywiście, zabytkowego Lwowa lub Kamienia Podolskiego. W Internecie znaleźć można propozycje indywidualnego zwiedzania m.in. szlaku twierdz kresowych lub śladami filmu „Ogniem i Mieczem”.
Osobiste motywacje do zwiedzania Kresów będą nam dyktowały wybór tras autobusowych, musimy jednak pamiętać nie tylko paszporcie i pewnym noclegu, ale też o wystarczających środkach finansowych na pobyt i nadal uciążliwym przekraczaniu granicy (oprócz tzw. zielonej karty zaleca się wykupienie na granicy ubezpieczenia zdrowotnego). W skompletowaniu dokumentów pomogą nam firmy autobusowe obsługujące kursy na Ukrainę, takie jak PolskiBus, PKS Polonus, Eurolines Polska czy Agat.
Warszawa ↔ Kijów Lublin ↔ Lwów Warszawa ↔ Lwów Wrocław ↔ Kijów |
Autobusem na Litwę
Znacznie mniej niepewności i obostrzeń spotka nas podczas wypadu do innego naszego wschodniego sąsiada, na Litwę. Kraj historycznie związany z Polską lecz posiadający unikalny charakter i należący do tzw. „tygrysów bałtyckich”, dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu w ramach Unii Europejskiej. Dobra sieć drogowa pozwala na swobodną podróż autobusem między dużymi miastami, Litwini dbają też o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa transportu. Oczywistym celem podróży jest Wilno, wpisane na listę zabytków UNESCO, lecz polscy przewoźnicy obsługują połączenia do mniej popularnych zakątków. Oprócz wileńskiej starówki i słynnego Kiermaszu Kaziukowego (początek marca), każdy turysta powinien odwiedzić Kowno z jego kolejką wąskotorową, czy Mariampol z zabytkowymi kościołami luterańskimi i synagogami.
Wiele polskich miast jest stowarzyszonych z litewskimi a dodatkowym atutem jest możliwość porozumienia się w języku polskim, choć w różnym zakresie zależnie od regionu. Na Litwie korzystamy z unijnego ubezpieczenia zdrowotnego, płacimy w walucie Euro i choć sami Litwini narzekają na drożyznę, my jako turyści możemy liczyć na okazyjne ceny biletów autobusowych u przewoźników: PolskiBus czy Lux Express (codziennie kilka kursów na Litwę).
Warszawa ↔ Wilno Lubiln ↔ Wilno Białystok ↔ Mariampol Poznań ↔ Kowno Warszawa ↔ Kowno |
Podziel się tym postem na