Gdzie pojechać i co zobaczyć w 2018 roku

sukiennice w KrakowiePowoli zbliżający się koniec roku to idealna okazja do skupienia się na swoich planach podróżniczych na kolejne kilkanaście miesięcy. Deszcz, śnieżyce i szaruga potrafią doskwierać nawet największym fanom jesieni oraz zimy. Przez okres ten zdecydowanie łatwiej jednak przejść mając w głowie jasno sprecyzowane cele dotyczące wakacyjnych wyjazdów autobusowych.

A gdyby tak poznać lepiej Polskę?

Myśląc o urlopie wielu z nas nie bierze pod uwagę Polski. Perspektywa egzotycznych plaż czy też największych europejskich stolic jest kusząca, ale przysłania nam piękne miejsca, które znajdują się często w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Wśród dziesięciu miejsc wartych odwiedzenia w 2018 r. serwis The Lonely Planet wskazał właśnie nasz kraj. Polska została doceniona nie tylko ze względu na atrakcje, jakie oferuje Kraków i Gdańsk, ale też Lublin, Tarnów i Toruń. Pod uwagę wzięto również relatywnie niskie ceny i oczywiście pyszne jedzenie.

Polskie miasta i polska historia

zamek w MalborkuPolskich miast nie sposób oddzielić do historii, jaka im towarzyszyła. Nasz kraj jest doceniany ze liczne muzea – często bardzo nowoczesne – oraz zabytki architektoniczne. Zamek w Malborku, Niedzicy i Czorsztynie, krakowskie stare miasto z rynkiem oraz Sukiennicami i kościołem Mariackim, a także muzeum obozu Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Historii Żydów Polskich to niewątpliwie miejsca warte odwiedzenia. Nie sposób zapomnieć także o punktach kojarzących się przede wszystkim z dobytkiem ostatnich lat. W tym miejscu warto wymienić chociażby restauracje położone na terenie Warszawy Wschodniej. Mekka hipsterów? Być może, ale niezwykle klimatyczna i unikatowa.

Od Tatry po Bałtyk

Tatry góryPolska rozciąga się od Tatr po Bałtyk i kryje mnóstwo przepięknych miejsc, w których to dorobek natury potrafi zachwycić. Miłośnicy górskich wędrówek z całą pewnością powinni obrać za swój cel okolice Zakopanego albo Bieszczady, skąd można zaplanować wycieczkę na wschód kontynentu europejskiego. Dla lubiących towarzystwo wody zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak nasze morze albo pełne jezior Mazury.

Smacznego!

pierogi polskieDoświadczając od dziecka potraw polskiej kuchni często zapominamy, jak dobre dania można zjeść w naszym kraju. Jego powierzchnia sprawia zaś, że niemal każdy większy region może pochwalić się czymś unikatowym. Śląski kołocz, wschodni sękacz, poznańskie rogale – to tylko początek listy stworzonej dla każdego smakosza.

Turyści zza granicy doceniają polską kuchnię za kaczkę, wieprzowinę, pierogi oraz inne potrawy z mąki. Nie skupiają się oni jednak tylko na jedzeniu, architekturze i naturze naszego kraju. Niebagatelne znaczenie – tak jak i dla nas – ma dla nich możliwość taniego podróżowania autokarem albo samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *