Gacha – autonomiczny autobus, który poradzi sobie z każdą pogodą

Autobus fińskiJapońska firma Muji połączyła siły z fińskim przedsiębiorstwem Sensible 4, który pracuje nad pojazdami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. Efektem ich pracy jest autonomiczny autobus Gacha, który został stworzony do pracy w różnych warunkach atmosferycznych – nawet tak trudnych jak fińskie.

Autonomiczne pojazdy – od statków po autobusy

Technologia związana z autonomicznymi i elektrycznymi pojazdami rozwija się z roku na rok coraz szybciej. Inżynierowie z różnych części świata pracują między innymi nad statkami oraz helikopterami, ale też samochodami czy właśnie autobusami. To właśnie te ostatnie mogą mieć największy wpływ na zmiany w naszym życiu oraz globalnym transporcie.

W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy kilka prób oraz dłuższych procesów związanych z pracami nad autonomicznymi autobusami. Niestety większość z tego typu projektów nie była stworzona do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Fińskie Sensible 4 pracowało nad niezależnym systemem, który pozwala na operowanie pojazdem w śniegu, mgle czy ulewie.

„Pracujemy nad pojazdami, które mogą stać się częścią codziennego transportu. Autonomiczne rozwiązania nie staną się popularne, jeśli technologia nie pozwoli na wdrożenie ich w różnych warunkach klimatycznych.” – twierdzi Harri Santamala, CEO fińskiego przedsiębiorstwa.

Praca w każdych warunkach

Autobus fotelePo przeprowadzeniu testów w Laponii, Sensible 4 połączyło siły z designerami z japońskiej firmy Muji, która zajmuje się autonomicznymi autobusami. Efektem ich prac jest Gacha, która wyjedzie na ulice trzech fińskich miast w 2019 r. Do komercyjnej sprzedaży trafi jednak rok później.

Muji jest znane ze swoich eleganckich i pięknych produktów, takich jak akcesoria użytku domowego. Firma miała jednak swój udział w pracach nad rozwiązaniami motoryzacyjnymi. W 2001 r. wspólnie z Nissanem stworzyła tanie, niewielkie, niemarkowe auto. The Muji Car 1000 był eksperymentem, który w ograniczonym nakładzie trafił do konsumentów doceniających minimalizm.

Gacha to kolejny minimalistyczny i stylowy projekt od Muji. Niewielki autonomiczny, krótkobieżny autobus, który może przewieźć do 16 pasażerów – posiada 10 miejsc siedzących i 6 stojących. Wygląd pojazdu przypomina konkurencyjne rozwiązania, jednak jest bardziej wysmakowany i ascetyczny.

„Muji zachęca do czerpania przyjemności z życia. Dotyczy to nie tylko produktów wykorzystywanych na co dzień, ale też wyzwań stawianych przed różnymi wspólnotami.” – napisały firmy w informacji prasowej.

Gacha zadebiutuje w marcu 2019 r. w Helsinkach.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.