Dzień bez Samochodu, czyli dzień z autobusem

fanclub autokarJuż 22 września obchodzić będziemy tegoroczny Dzień bez Samochodu. Wiele polskich miast dołącza do tej szczytnej akcji. Ma ona na celu zwrócić uwagę kierowców na problem negatywnego wpływu aut na środowisko naturalne, ruch miejski oraz zagospodarowanie przestrzeni. To również doskonałą okazja, aby skupić się na alternatywnych środkach transportu – na przykład autobusach.

Kierowco, wypróbuj w Polsce autobus

Zależnie od kraju i miasta Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, przybiera różne formy. Najczęściej jednak właściciele pojazdów dostają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów miejskich za darmo, jeśli tylko posiadają przy sobie ważny dowód rejestracyjny. W naszym kraju w ostatnich latach do akcji przyłączyło się 126 miast, wśród których można wymienić Białystok, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Warszawę, Wrocław. Poza miejskimi tramwajami, autobusami i trolejbusami kierowcy mogli również za darmo podróżować pociągami takich przewoźników, jak Szybka Kolej Miejska, Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie.

Geneza akcji

autokarGeneza Dnia bez Samochodu sięga lat siedemdziesiątych, ale jej rozpowszechnienie miało miejsce dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. Warto dodać, że choć idea narodziła się w Europie, to szybko została podchwycona między innymi przez włodarzy ze USA czy Azji. W Polsce akcja jest prowadzona od 2004 r. z inicjatywy Ministra Środowiska. W dobie dyskusji dotyczących zrównoważonego rozwoju miast, zamknięcia centrów dla aut oraz walki ze smogiem tego typu akcje są wyjątkowo ważne.

Tanio, ekologicznie, szybko i zdrowo

Rozważanie zamiany samochodu na rower albo komunikację miejską może przynieść liczne benefity. Pozwala ograniczyć koszty, często przyspieszyć czas dojazdu do pracy lub szkoły, poprawić swój stan zdrowia oraz kondycji, a także ograniczyć negatywny wpływ naszego życia na środowisko naturalne. Bywa, że sami nie wiemy, z jak wieloma zaletami wiążą się takie zmiany w naszym życiu.

Warto w tych rozważaniach zwrócić szczególną uwagę na autobusy. Kursują one po naszych miastach oraz pomiędzy nimi. Ten przyjazny naszym portfelom oraz naszej planecie środek transportu może odmienić nasze życie i sposób w jaki podróżujemy. Warto dać mu szansę.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.