Autobusem przez parki narodowe USA

Autobusem przez parki narodowe USAStany Zjednoczone zasłużenie szczycą się zachwycającymi krajobrazami. Parki narodowe i pomniki przyrody to chluba Amerykanów a wiele z nich znamy z klasyki kina lub fotorelacji. Ze względu na olbrzymie odległości między poszczególnymi stanami i parkami, logicznym wyborem jest samolot, jednak to właśnie przepastne krajobrazy przemawiają za wybraniem się w podróż autobusem.

Wyprawa na amerykański Dziki Zachód

Parki narodowe rozsiane są po całym terytorium USA jednak najbardziej znane, te które są obecnie ikonami podróżniczymi, znajdują się na zachodzie kraju. W tekście postaramy się przedstawić pomysły na podróż autobusem do parków narodowych przywodzących na myśl westerny. Dla Europejczyków punktem pierwszym wyprawy będzie przylot do Kalifornii lub Arizony, skąd dalszy etap to wybranie odpowiedniego połączenia autobusowego.

Yosemite National Park

Dolina YosemiteBędąc w stanie Kalifornia, a dokładniej w San Francisco, warto wybrać się do położonego o kilka godzin drogi autobusem Parku Narodowego Yosemite. Park znajduje się w górach Sierra Nevada i jest znany ze wspaniałych formacji skalnych oraz rezerwatu sekwoi mamucich. Aby się tam dostać możemy wybrać połączenie z San Francisco do miasta Merced liniami Greyhound US, a stamtąd publiczny autobus sieci YARTS dojeżdżający do kilku punktów w dolinie Yosemite – cena za oba połączenia to w przeliczeniu ok. 300 PLN. Yosemite to jeden z najstarszych kanionów polodowcowych na świecie, znajdują się tu słynne szczyty El Capitan czy Half Dome oraz wysokie wodospady. Na terenie parku znajdują się pola namiotowe ale i kilka drogich hoteli. Przed podróżą warto sprawdzić w Internecie aktualne warunki na drogach, gdyż w tym rejonie zdarzają się osuwiska skalne.

Grand Canyon National Park

Kanion KoloradoTen sławny i piękny teren zawdzięcza swoją atrakcyjność rzece Kolorado. Większość widowiskowych miejsc w dolinie Wielkiego Kanionu znajduje się w stanie Arizona a zwiedzający poruszają się po tzw. Południowej lub Północnej Obręczy geologicznych struktur. Najlepszym punktem wypadowym jest miasto Flagstaff, do którego zawiezie nas autobus Greyhound US z Las Vegas (ok. 300 PLN w obie strony) lub z Phoenix (ok. 130 PLN). Stamtąd przewozy autobusowe zapewniają takie linie jak Trans-Canyon Shuttle lub Red Rock Canyon Tours – ich rozkłady łatwo znaleźć w Internecie a cały teren jest doskonale zorganizowany pod kątem turystyki indywidualnej. Park Narodowy Wielkiego Kanionu to przede wszystkim punkty widokowe i rezerwaty przyrody. Z wielu filmów pamiętamy Monument Valley, rdzawe skały o fantazyjnych kształtach czy spływ samym korytem Kolorado. W parku do wynajęcia są chatki oraz miejsca namiotowe.

Wybierając się w Stanach Zjednoczonych do parków narodowych należy pamiętać o opłatach za wstęp na teren rezerwatu przyrody – sięgają one 30 dolarów za osobę dorosłą. Wpływy z takich opłat przyczyniają się do poprawy stanu rezerwatów oraz ekologii transportu w regionie. W Kalifornii i Arizonie działają lokalne Visitor’s Centers dla turystów, gdzie uzyskamy wszystkie niezbędne informacje i mapy oraz zakupimy bilety na dedykowane linie autobusowe. Należy pamiętać, że nie jesteśmy w typowym kurorcie turystycznym i bezwzględnie przestrzegać przepisów bezpieczeństwa w górach oraz na terenach z dziką zwierzyną, koniecznie sprawdzajmy prognozy pogody.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *