Autobusem nad polskie morze – tanio i wygodnie!

polskie morze1Pomimo ogromnej popularności wycieczek zagranicznych, polskie morze pozostaje ważnym kierunkiem turystycznym. Smutnym aspektem tej dynamiki jest niestety zagrożenie terrorystyczne w Europie. Polacy decydują się na urlop w kraju, gdzie – na szczęście – nie doszło do żadnej tragedii czy zamachu. Pomijając jednak sentyment i bezpieczeństwo, okazuje się również, że wypoczynek nad Bałtykiem może nas kosztować tyle samo, lub więcej co wycieczka do Egiptu!

Jak wypoczywa się nad polskim morzem?

Wielu dorosłych Polaków wspomina z rozrzewnieniem pierwsze kolonie czy obozy nad Bałtykiem. Wspominamy też długą podróż, często odbywaną pociągiem – choć szkoły wybierały też autobus jako środek transportu. Długość polskiego wybrzeża wraz z Zalewem Szczecińskim i Wiślanym wynosi 770 km. Dociera się tutaj z różnym stopniem trudności w zależności od miasta, z którego ruszamy. Obecnie boom na urlop nad Bałtykiem sprawia, że jeszcze we wrześniu trudno o spontaniczny nocleg. Finansowo rzecz biorąc, rok 2016 był jak dotąd rekordowy w przychodach z turystyki.

Kołobrzeg, zachodniopomorskie

polskie morze3To popularne bałtyckie uzdrowisko należy do jednego z najbardziej ulubionych przez Polaków. Miasto posiada port morski oraz sanatoria – w tym wykorzystujące wydobywaną w okolicy solankę lub borowinę. Dostępność naturalnego torfu pozwala leczyć wiele schorzeń, natomiast właściwości powietrza pomagają na dolegliwości oddechowe. W 2014 roku wydano wiele milionów złotych na rewitalizację plaż w Kołobrzegu. Borykano się bowiem z problemem wymywania piasku. Prace remontowe pozwoliły kołobrzeskiej plaży Centralnej i Zachodniej na skok w rankingach najlepszych plaż w Polsce. Dodatkowo kąpieliska te posiadają tzw. „Błękitną Flagę” – oznaczającą wyjątkową czystość wody. Kołobrzeg bardzo dba o ochronę przyrody, niektóre tereny objęte są programem Natura 200, funkcjonuje też Ekopark Wschodni. Polskie firmy autobusowe polecają wyjazdy do Kołobrzegu. PolskiBus przygotował promocje na połączenia wakacyjne, a PKS Polonus rozpoczął sprzedaż biletów za 5 PLN na kursy między Warszawą a Kołobrzegiem. Promocje obejmują wyjazdy od 24. czerwca.

cmblogo_175x175

 

Ustka, pomorskie

polskie morze4Stanowiąca tzw. Dwumiasto ze Słupskiem, Ustka znajduje się u ujścia rzeki Słupia do Bałtyku. Niewielkie miasto zachwyca promenadą nadmorską, powstałą jeszcze w XIX wieku. Jest tu popularna latarnia morska i port, gdzie można oglądać przeróżne kutry. Plaża w Ustce była już uznawana za najpiękniejszą w Polsce – kąpieliska dzielą się tu na Wschodnie i Zachodnie. Bardziej doceniana przez turystów jest plaża Wschodnia, która posiada certyfikat „Błękitnej Flagi”. Ustka znana jest też ze swoich uzdrowisk, w tym 4 sanatoriów leczących choroby reumatyczne i oddechowe. Podobnie jak Kołobrzeg, Ustka może pochwalić się złożami surowców leczniczych, takich jak torf i solanka. W mieście znajdziemy atrakcje turystyczne w postaci posągów Fryderyka Chopina, znaną ustecką Syrenkę czy Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej. Możemy zwiedzić też Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa.

cmblogo_175x175Już wkrótce polscy przewoźnicy rozpoczynają promocje wakacyjne! Sprawdź gdzie kupić bilet ➤➤➤ Oferty i promocje na bilety autobusowe.

Świnoujście, zachodniopomorskie

polskie morze2To wyjątkowe miasto położone jest na 44 wyspach o różnej wielkości, z których największe to Uznam, Wolin i Karsibór. Świnoujście kojarzy się większości ludzi z przeprawą promową, jednak prawdą jest, że to od lat popularna miejscówka plażowiczów. Ze względu na procesy geologiczne i działalność człowieka, plaża w tym mieście jest najszersza w Polsce. Ostatnio „Błękitną Flagę” otrzymała też plaża na Uznam. Tereny wokół Świnoujścia objęte są ochroną przyrody, są tu rezerwaty kormoranów (Delta Świny) czy żuka jelonka rogacza. Ze względu na lokalizację, miasto jest siedzibą Bazy Zwalczania Zanieczyszczeń, wynikających z natężenia ruchu na ciekach wodnych i Bałtyku. Natomiast turystycznym symbolem Świnoujścia jest wiatrak „Stawa Młyny” – z którym związane są legendy o uzdrawiającej mocy torfu. Warto oczywiście odwiedzić falochrony, latarnię morską i obiekty w tzw. Dzielnicy Nadmorskiej.

cmblogo_175x175

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *