Autobus zawiezie nas na narty. Sprawdź polskie trasy!

Autobus zawiezie nas na nartyDla polskich województw obecny czas to planowanie i szykowanie się do ferii zimowych. Oznacza to siłą rzeczy wyprawę na południe kraju, w którą najczęściej wyruszamy samochodem lub pociągiem. Istnieje jednak dużo rozwiązań lokalnych na terenach górskich, które pozwalają na podróż autobusem w dogodnej cenie i co ważne, z poszanowaniem środowiska.
 

Zdecydujmy się na spokojny wyjazd na łono natury

Pomimo oczywistego faktu, iż Polska nie zbliży się nigdy do europejskiej czołówki w dziedzinie infrastruktury narciarskiej, z odpowiednim nastawieniem możemy się w pełni cieszyć tym, co mamy. Od Karkonoszy przez Tatry aż do Beskidów znajdziemy zarówno kurorty jak i osady narciarskie, w których przygotowanie tras i atrakcji im towarzyszących jest coraz lepsze.

Dlaczego jechać autobusem? W obliczu smogu, pamiętajmy że autokar emituje mniej szkodliwych substancji niż kawalkada aut. Decyzja taka to również szansa na przygodę, skupienie na naturze oraz na dotarcie do miejsc mniej gwarnych. Proponujemy Państwu opis dwóch takich miejsc na wyprawę narciarską, których pierwszym etapem jest autobus.
 

Wyprawa w Bieszczady

Panorama BieszczadWspaniałe tereny na najdalszym południowo-wschodnim krańcu Polski oferują wiele atrakcji, a infrastruktura turystyczna rozkwita. Ze względu na wysokość gór mówi się, że Bieszczady to żaden raj dla narciarzy i teren dziki. Wbrew przeciwnie – znajdziemy tu stoki narciarskie od umiarkowanych po profesjonalne. Biorąc za punkt początkowy Ustrzyki Dolne skorzystajmy ze Stacji Narciarskiej „Laworta”, gdzie działają 3 wyciągi (krzesełko, orczyk) idealne dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. W Puławach działa natomiast profesjonalny Snowpark wraz ze szkółką – świetnie oświetlone miejsce na Górze Kiczera, łączące piękne widoki połonin bieszczadzkich, łagodnych zboczy z duchem sportowym. W Bieszczadach bardzo popularne są narty biegowe z ciekawymi trasami na Połoninie Wetlińskiej, Woli Michowej lub w Polańczyku. W Internecie łatwo znaleźć numery telefonów do „busiarzy”, którzy w sezonie zimowym rozwożą narciarzy po ww. miejscach.

Warszawa ↔ Sanok od 40 PLN z Neobus
Warszawa ↔ Krosno od 39 PLN z Neobus

 

Wyprawa w Beskid Żywiecki

Panorama Beskidu ŻywieckiegoWybierając się w Beskidy myślimy o rozległym obszarze tych gór należących do Karpat, a w obrębie Żywca, Zawoi czy Suchej Beskidzkiej gównie o Babiej Górze i jej atrakcjach. Warto jednak zwrócić uwagę na wysoko położony Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie, posiadający zmodernizowane w 2007 i 2013 roku wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Beskid Żywiecki to miejsce ze specyficznym mikroklimatem, dlatego warto wybrać się na przygotowane trasy turystyczne by podziwiać widoki, wynająć skuter śnieżny lub wziąć udział w kuligu. Korbielów oferuje narciarzom i snowboardzistom znakomite trasy umiarkowane ale też dość trudne, w tym zjazdową na którą jednak nie docierają ratraki. W całym rejonie Pilska znajdziemy kameralne obiekty gastronomiczne, chaty studenckie i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Od Żywca dojedziemy do wyciągów busami Zawoja Bus lub Chrustek Travel.

Wrocław ↔ Żywiec od 39 PLN z Neobus
Gdańsk ↔ Kraków od 35 PLN z PolskiBus (przesiadka Sucha Beskidzka, od 10 PLN)

 
Decydując się na trasę autobusową będziemy mieli kilka momentów zwątpienia, jeśli chodzi o połączenia. Jednak odpowiedni przegląd lokalnych stron internetowych rozwiąże ten problem. To o co musimy sami zadbać na wyprawie na narty to oczywiście bezpieczeństwo. Uważajmy na stan tras zjazdowych i pogodę, przestrzegajmy kodeksu narciarzy i snowboardzistów, miejmy zawsze naładowany telefon komórkowy. Przed wyjazdem upewnijmy się czy przewoźnik przewozi sprzęt sportowy bez opłat i zabezpieczmy go. Powodzenia!
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *