Autobusy, mieszkania i inne – tu Ukraińcy otrzymują pomoc

flag ukrainy

Sytuacja na ogarniętej wojną Ukrainie jest nadal bardzo niejasna. Ruch lotniczy stanął w miejscu, a coraz więcej połączeń zagranicznych jest czasem bardzo zawodnych. Nadal jednak istnieją sposoby na wydostanie się z kraju – a przynajmniej z granicy na zachód. Ponadto coraz więcej platform umożliwia udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

НАТИСНАЙТЕ ТУТ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕРСІЇ

Prawie tydzień po wybuchu wojny na Ukrainie sytuacja nie uspokaja się. Osobom, które chcą lub muszą opuścić kraj, jest coraz trudniej – zwłaszcza że ruch lotniczy nadal jest sparaliżowany, a połączenia regularne bywają przeciążone. W międzyczasie istnieją jednak alternatywne sposoby dotarcia na Zachód. A niektóre z nich są nawet bezpłatne dla obywateli Ukrainy.

Połączenia autobusowe są nadal dostępne

Dzięki swojej wszechstronności autobusy są, obok samochodów, najbezpieczniejszym sposobem dotarcia z Ukrainy przez granicę jednego z krajów sąsiednich. Ponadto w CheckMyBus oferujemy Ci przegląd najważniejszych połączeń z Ukrainy do Polski, Węgier, Słowacji i Rumunii, a także do Niemiec lub Czech.

Przegląd otwartych linii

Ważne: Sytuacja szybko się zmienia i zawsze należy sprawdzić u danego przewoźnika, czy dane połączenie jest dostępne i czy można je jeszcze zarezerwować! Raz po raz pojawiają się doniesienia, że autobusy są przepełnione.

Bezpłatne przejazdy z Helpbus i FlixBus do Niemiec

Wszystkim Ukraińcom, którzy przyjechali już do Polski, Pinkbus oferuje bezpłatny przejazd do Niemiec. W ramach inicjatywy Helpbus, przewoźnik z Kolonii podstawia swoje autobusy do punktów granicznych w Polsce i zabiera zainteresowanych do wybranych miast w Niemczech. Rezerwacja jest nieskomplikowana, wystarczy tylko zarejestrować się telefonicznie w Helpbusie. Inicjatywa stworzyła w tym celu specjalną stronę internetową – tam można po prostu zarezerwować miejsce w jednym z autobusów, korzystając z przycisku połączenia

flixbus ukraine deutschland

FlixBus również stara się pomóc ukraińskim uchodźcom w nieskomplikowany sposób, a przede wszystkim bezpłatnie. Dlatego autobusami firmy z polskich miast granicznych – Przemyśla i Rzeszowa – można bez dodatkowych opłat dojechać do Niemiec. Zainteresowani mogą zarezerwować miejsce w kasach FlixBusa na dworcach autobusowych w obu tych miastach, e-mailem lub pośrednictwem czatu na stronie FlixBusa. Jednak ze względu na niejasną i niebezpieczną sytuację FlixBus zaprzestał regularnych połączeń z Ukrainy.

Ponadto uchodźcy z Ukrainy będą mogli w przyszłości bezpłatnie korzystać z autobusów włoskiego przewoźnika Itabus. Dzięki temu mieszkańcy kraju ogarniętego wojną będą mogli bez większych problemów podróżować po Europie. Zainteresowane osoby muszą jedynie okazać dokument tożsamości w punkcie Itabus na odpowiednim dworcu autobusowym, a następnie uzyskać miejsce na wybrane przez siebie połączenia, w zależności od dostępności miejsc.

Z kolei austriacka firma transportowa Blaguss kursuje specjalnymi autobusami bezpośrednio do miejscowości Vyšné Nemecké na granicy słowacko-ukraińskiej. Ukraińcy wykorzystują te autobusy do podróży do Europy, zwłaszcza do Austrii. Autobusy firmy Schielein Reisen Reisen dojeżdżają również do granicy polsko-ukraińskiej. Niewielki przewoźnik z Norymbergi przewozi uchodźców z polskich miejscowości przygranicznych bezpośrednio do Niemiec, ale także we współpracy z lokalnymi firmami przewozowymi dostarcza pomoc humanitarną ludziom na miejscu. Aktualne informacje o wycieczkach specjalnych można znaleźć na stronie firmy na Facebooku.

Połączenia kolejowe od granicy na zachód

W rzeczywistości nadal istnieją połączenia kolejowe na Ukrainę i z powrotem. Uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń, które prowadzą ich na Zachód. Dotyczy to głównie pociągów Deutsche Bahn – Ukraińcy mogą korzystać ze wszystkich sześciu istniejących połączeń między Polską a Niemcami bez dodatkowych opłat. Regularne pociągi kursują z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Przemyśla na granicy przez przejście graniczne we Frankfurcie nad Odrą do Republiki Federalnej Niemiec. Według Deutsche Bahn, wkrótce zostaną jednak uruchomione pociągi specjalne, które wzmocnią istniejące linie. DB wspierają w tym m.in. PKP, które również zwiększyły ruch do granicy ukraińskiej i oferują Ukraińcom bezpłatne przejazdy swoimi pociągami.

deutsche bahn ukraine deutschland

Podobną usługę oferują również Koleje Czeskie. Od weekendu specjalne pociągi przewożące pomoc humanitarną i Ukraińców, którzy muszą wrócić do domu z powodu powszechnej mobilizacji, kursują do polskiego miasta granicznego Przemyśl i dalej przez granicę na Ukrainę. W drodze powrotnej pociągi zabierają osoby, które chcą opuścić kraj i przywożą je do Bohumina w Czechach. Jak informują Koleje Czeskie, do odwołania Ukraińcy mogą korzystać z wszystkich pociągów spółki bez biletu lub rezerwacji. Godziny odjazdów pociągów specjalnych do granicy polsko-ukraińskiej są zawsze podawane z niewielkim wyprzedzeniem.

Również z Czech RegioJet codziennie wysyła nocne pociągi z Pragi przez Przemyśl do Lwowa. Na trasie wyjazdowej firma przewozi dostawy pomocy humanitarnej i pracowników organizacji humanitarnych do granicy polsko-ukraińskiej i na Ukrainę; w drodze powrotnej specjalne pociągi przewożą uchodźców z powrotem do stolicy Czech. Rezerwacje nie są konieczne, ale pierwszeństwo mają kobiety i dzieci.

Inne europejskie spółki kolejowe również zaangażowały się w pomoc Ukraińcom w ucieczce do Europy. ÖBB utworzyło portal informacyjny, który ma pomóc ludziom w drodze na Zachód. Najważniejszy austriacki przewoźnik kolejowy dostarczył również wiele wagonów dla swoich spółek partnerskich w Polsce, Czechach i na Słowacji, aby lepiej radzić sobie ze zwiększonym ruchem na granicy.

Gdzie Ukraińcy mogą znaleźć bezpieczne zakwaterowanie?

Po przyjeździe do Polski, Niemiec, Czech lub innych krajów wielu Ukraińców zadaje sobie pytanie, gdzie znaleźć bezpieczne zakwaterowanie. Liczne inicjatywy mają na celu znalezienie uchodźcom dachu nad głową, najczęściej także w mieszkaniach prywatnych. Wiele z takich „giełd noclegowych” można znaleźć w serwisach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku; jedną z największych jest na przykład portal Accommodation, Help & Shelter for Ukraine. Jednak wiele miast i gmin uruchomiło także własne platformy pośrednictwa pracy.

Ale firmy chcą też pomóc uchodźcom z Ukrainy. Airbnb, na przykład, ogłosiło zamiar zapewnienia krótkoterminowego zakwaterowania dla około 100 000 osób szukających ochrony na Ukrainie. Według firmy oferującej zakwaterowanie wakacyjne, prowadzi ona już negocjacje z właściwymi władzami w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii w sprawie nieskomplikowanej realizacji projektu.

Ponadto Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego i Nieruchomości (GdW) chce maksymalnie ułatwić uchodźcom z Ukrainy znalezienie zakwaterowania, przynajmniej w Niemczech. W związku z tym stowarzyszenie uruchomiło w Internecie platformę informacyjną Internecie platformę informacyjną. Znajdziesz tam wszystkie ważne linki do internetowych giełd mieszkaniowych i inicjatyw pomocowych oraz inne ważne informacje dla Ukraińców, którzy właśnie przyjechali do Niemiec.

Jak mogę pomóc ukraińskim uchodźcom?

Od początku wojny na Ukrainie cała Europa okazywała solidarność i starała się wspierać uchodźców z Ukrainy wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Ale jak pomóc w sposób ukierunkowany i dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne? W międzyczasie w najważniejszych krajach, do których przybywają imigranci, istnieją liczne platformy internetowe i inicjatywy, które ułatwiają udzielanie pomocy. Oczywiście, sami uchodźcy z Ukrainy również mogą korzystać z tych platform, aby skorzystać z szerokiej gamy ofert – od opieki medycznej i zakwaterowania po przejazd od granicy do innych miast europejskich.

Do tej pory najwięcej uchodźców z Ukrainy przyjęły wschodnie kraje UE, takie jak Polska i Czechy. Organizacje pomocowe utworzyły różne platformy internetowe, na których można łatwo ogłaszać swoje usługi dla osób poszukujących ochrony. W Polsce jest to na przykład strona Pomoc UA, a w Czechach Kde mohu pomci. Ukraińcy mogą tam znaleźć wszystko, czego potrzebują – od podwiezienia, przez opiekę medyczną i psychologiczną, po zakwaterowanie u pomocnego Czecha lub Polaka.

W Niemczech realizowane są porównywalne projekty. Na stronie internetowej HelpTo każdy może zaoferować darowizny, usługi tłumaczeniowe i wiele innych. Znajdująca się obok platforma sąsiedzka nebenan oferuje także przegląd wszystkich usług pomocowych dla uchodźców.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.