Aarhus lub Wrocław na majówkę! Autobusem do Europejskiej Stolicy Kultury

Unia europejskaMiasta-patroni międzynarodowych projektów przyciągają w Europie olbrzymią uwagę turystów, a inicjatywy kulturalne stymulują rozwój miast równie skutecznie jak wielkie wydarzenia sportowe. Z okazji wiosny i weekendowych wypadów porównujemy jak duńskie Aarhus zastępuje Wrocław w 2017 roku i proponujemy jak dotrzeć do Europejskiej Stolicy Kultury autobusem.

Co decyduje o przyznaniu patronatu kulturalnego w UE?

Międzynarodowy panel specjalistów w ramach Komisji Europejskiej wybiera miasto lub miasta na stolice kultury według dynamicznych nowoczesnych kryteriów. Najważniejsze obecnie są kwestie zachowania lokalnej tożsamości wraz z umiejętnością reprezentowania całego kontynentu – liczy się dywersyfikacja przestrzeni publicznej oraz promowanie wartości europejskich. Europejska Stolica Kultury musi pochwalić się skutecznym wykorzystaniem dotacji unijnych na projekty z tej dziedziny – ale również tymi na transport miejski i międzymiastowy.

AARHUS, DANIA – ESK 2017

Aarhus stare miastoDrugie co do wielkości duńskie miasto położone w centralnej części kraju to ciekawe połączenie tradycji i nowoczesności. W roku 2017 patronuje europejskiej kulturze wraz z cypryjskim Pafos. Niewielkie Aarhus nazywane jest najbardziej niedocenianym miastem na weekendowe wypady i obecnie promuje je wiele portali podróżniczych. Z łatwością można tu dobrzeć samolotem, wybrać można też dogodny autobus. Według rankingów najciekawszym miejscem w Aarhus jest Den Gamle By, czyli średniowieczna dzielnica z brukowanymi ulicami i tradycyjnymi obiektami w stylu staronordyckim. Kontrastują z nią przebudowane wiktoriańskie doki portowe, takie jak Dokk1 – jest to nowoczesne nabrzeże z przestrzenią publiczną i miejskimi instalacjami. W całym mieście pełno jest restauracji, a że w tym roku Aarhus jest również Europejskim Regionem Gastronomicznym, są one dodatkowo promowane. Restauracje takie jak Mefisto czy Substans posiadają gwiazdki przewodnika Michelin i podają innowacyjne skandynawskie dania.

Aarhus port Turystów odwiedzających Aarhus właśnie w celach kulturalnych nie zawiedzie bogata oferta eventowa. Miasto przygotowało ponad 250 projektów w ramach ESK 2017, od prezentacji kultury Wikingów po np. festiwal książki New Nordic Noir. Hasło patronatu w tym roku to „Rethink” (ang. przemyśleć), więc znajdziemy tu panele poświęcone rozwojowi struktur miejskich w różnorodnej kulturowo Europie. Najważniejszym punktem wizyty dla koneserów jest Moesgaard Museum – muzeum historyczne i naukowe o profilu krajów mórz północnych. Ciekawy taras widokowy na budynku dodaje muzeum nowatorskiego sznytu. Podobnie jest w ARoS Kunstmuseum (sztuka nowoczesna) – które posiada tzw. skywalk, podświetlany korytarz z widokiem na miasto. Dla spragnionych kontaktu z naturą Aarhus ma rozległy ogród botaniczny czy popularny park jeleni Marselisborg. Aarhus oferuje hotele i noclegi każdej klasy, trzygwiazdkowe pokoje to koszt około 400 PLN za noc. Obecnie pojedziemy z Polski do Aarhus (czas przejazdu 12 – 18 godzin) autobusami firm takich jak FlixBus, czy Eurolines Polska.

cmblogo_175x175
 • Wrocław ↔ Aarhus cena biletu od 200 PLN.
 • Szczecin ↔ Aarhus cena biletu od 154 PLN
 • Warszawa ↔ Aarhus cena biletu od 375 PLN
 • WROCŁAW, POLSKA – ESK 2016

  Wroclaw mostyJeśli nie chcemy poświęcać większości dnia wiosennego wypadu na podróż, możemy wybrać się do Wrocławia aby przekonać się jak tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zmienił to miasto. Podsumowania roku 2016 dla Wrocławia są bardzo optymistyczne – był to sukces wizerunkowy i frekwencyjny. Miasto odwiedziło około 5,2 mln turystów i zanotowano ponad 2.000 wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo Wrocław promował się w kilkudziesięciu krajach świata, a sondaże podróżnicze wskazują że około 40% wzrostu liczby turystów to osoby, które sugerowały się właśnie tym patronatem. Miasto przez te kilka lat od nominacji Komisji Europejskiej, zgłosiło swoją kandydaturę do innych międzynarodowych projektów, wygrywając np. organizację Europejskich Nagród Filmowych. Polakom właściwie nie trzeba polecać bazy turystycznej ani noclegowej Wrocławia, warto jednak przypomnieć co oferuje nam to miasto już po swojej prezydencji ESK 2016.

  Wroclaw afrykariumZ racji tego, iż jednocześnie Wrocław posiada tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, do końca kwietnia 2017 w mieście organizowane są warsztaty literackie – Bibliopolis czy Literacki Pit Stop, podczas których utwory literackie pojawią się w przestrzeni miejskiej. Już teraz można kupić bilety na na 53. edycję Jazzu nad Odrą (26-30 kwietnia) czy na 38. Przegląd Piosenki Aktorskiej (24-28 marca), które wpisują się w kulturalną historię Wrocławia. W dniu 31. marca odbędzie się Photography Never Dies – wystawa międzynarodowej fotografii. Poza klasycznymi miejscami turystycznymi we Wrocławiu, koniecznie należy odwiedzić Wrocławskie ZOO – Afrykarium, promowane i nagradzane na całym świecie. Jest to pierwsze w Polsce oceanarium o nowatorskiej koncepcji technologicznej i przyrodniczej. System edukacyjny pozwala turystom odkryć gatunki afrykańskich ekosystemów wodnych, obejrzeć je w ruchu a nawet wirtualnie zaadoptować poprzez dedykowany program. Afrykarium czynne jest przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia. Bilety dostępne są w cenie 45 PLN/osoba dorosła i 35 PLN/osoba małoletnia.

  cmblogo_175x175

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *