2 najsłynniejsze motywy autobusu w filmie

autobus film3Każdy średnio zaangażowany widz kinowy interesuje się nie tylko wątkiem filmowym, ale też wykorzystanymi motywami które budują nastrój filmu. Takim motywem są emocje – jak miłość lub nienawiść, ale również miejsca – jak pustynia lub lotnisko. Dziś przypominamy filmy, w których to autobus gra rolę tła, środka komunikacji i jednocześnie elementu który łączy bohaterów.

Autobus w filmie na przestrzeni lat

Kino klasyczne to raczej konne zaprzęgi, dyliżansy czy kolej – jednak z biegiem XX wieku autobusy miejskie czy długodystansowe pojawiały się coraz częściej. Motywem popularnym były samotna podróż lub ucieczka bohatera. Nowsze filmy operują motywem autobusu w komediach lub thrillerach, przedstawiając szalonych kierowców lub utrapienie pasażerów w korkach czy awariach pojazdów (Road Trip, 2000; Autobus z lotniska, 2008). Poniżej jednak o dwóch filmach, w których autobus towarzyszy szerszym i dramatycznym tematom.

Forrest Gump (1994)

autobus film2Wydaje się, że filmu Roberta Zemeckisa z genialnym Tomem Hanksem w roli głównej nie trzeba nikomu przedstawiać. To komedio-dramat opowiadający o mało rozgarniętym Forreście, który od wyśmiewanego dziecka przechodzi przemianę w słynnego działacza i biegacza, który przebył całe USA. Filmowi towarzyszy powiedzenie „Życie jest jak pudełko czekoladek”, a autobus pierwszy raz widzimy poznając małego Forresta czekającego na podróż do szkoły. W tym szkolnym autobusie rozmawia z dziewczynką, która jako jedyna pozwala mu się przysiąść – okaże się ona miłością jego życia, Jenny. Przeróżne zbiegi okoliczności powodują, że Forrest służy na wojnie w Wietnamie czy odwiedza Waszyngton by poznać Prezydenta USA. Po latach Jenny prosi Forresta o spotkanie i wtedy widzimy go siedzącego niepewnie na przystanku autobusowym, skąd ma wyruszyć do ukochanej. Okazuje się, że jest ojcem syna Jenny – małego Forresta i rodzina zamieszkuje razem szczęśliwie…aż do śmierci Jenny. Jedna z końcowych scen filmu rozgrywa się ponownie na przystanku autobusowym, dokąd wzruszony Forrest odprowadza syna – obiecując mu, że zawsze po lekcjach będzie tam czekał na szkolny autobus. Ten motyw zamyka klamrą tragikomiczną historię Gumpa.

cmblogo_175x175Przekonaj się co najbardziej przeszkadza podróżującym autokarem, w naszym opracowaniu➤➤➤ Autobus – najbardziej irytujące aspekty podróży.

Speed: Niebezpieczna prędkość (1994)

autobus film1W połowie lat 90-tych film Speed był hitem kinowym i ugruntował się jako intensywny film akcji, windując też na szczyt grających w nim Keanu Reevesa i Sandrę Bullock. Po zamachu na biurowiec w Los Angeles, terrorysta wysadza w powietrze miejski autobus i informuje władzę o bombie w innym autobusie, który nie może zwolnić poniżej prędkości 50 mil na godzinę. Pasażerów w dramatycznym położeniu usiłuje ratować policjant i przypadkowa pasażerka, Annie, która zasiada za kierownicą autobusu. Pojazd przeżywa wiele przeszkód, rajdów po lotnisku i eksplozji. Sporą część interakcji bohaterów stanowią frustracje pasażerów autobusu. Nie godzą się oni z tym, że podróżując jak co dzień do pracy komunikacją miejską znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Film Speed kończy się brawurową pogonią za terrorystą w tunelach metra, jednak to właśnie autobus jest tu bohaterem. Wielu widzów zapewne pomyślało o tym filmie, gdy następnym razem wsiadło do miejskiego autobusu – pozornie tak zwyczajnego. Powtarzano, że film nie powinien w tytule odnosić się do prędkości, tylko informować – „Autobus, który nie może zwolnić”.

cmblogo_175x175Jak zachować bezpieczeństwo w autokarze – to nie zależy niestety od nas ➤➤➤ Wybór miejsca w autobusie – zagadnienia bezpieczeństwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *