10 porad, jak być odpowiedzialnym podróżnikiem

turysta zwiedzaPodróżując do dalekich krajów łatwo popaść w ekscytację, która rzutuje na decyzje, które podejmujemy oraz nasze zachowanie. Często przemieszczamy się z miejsca na miejsce, zapominając o istotnych zasadach związanych z troską o środowisko, szacunkiem do zwierząt i ludzi oraz lokalną kulturą i obyczajami. Przygotowaliśmy dziesięć porad, które pozwolą Ci zostać odpowiedzialnym podróżnikiem i zostać dobrze zapamiętanym przez mieszkańców państw, które odwiedzasz.

1. Nie zabieraj muszli i piasku z plaży

plaża

Muszla lub garść piasku stanowią wyjątkową pamiątkę z wakacyjnego wyjazdu. Jak pokazały prowadzone przez trzydzieści lat badania, wpływa to jednak negatywnie na środowisko naturalne. Zwierzęta nie mają bowiem gdzie wrócić, gdy wychodzą z wody na ląd, a ubywające zasoby piasku sprawiają, że plaże stają się coraz mniejsze.

2. Nie targuj się zbyt mocno w krajach rozwijających się

lokalny sklep

W krajach rozwijający się, nawet kilka złotych potrafi stanowić dużą wartość. Warto unikać wpadania w pułapki turystyczne, ale zbyt mocne targowanie się może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Pamiętaj, aby zawsze obie strony były zadowolone z transakcji.

3. Nie wspieraj biznesów, które źle traktują zwierzęta

zwierzęta

Przejażdżka na słoniu w Tajlandii to marzenie wielu podróżników. Zwierzęta te nie zostały jednak przystosowane do wożenia ludzi, którzy są dla nich zbyt ciężcy. Pamiętaj, że wiele zwierząt w oceanariach, ZOO czy parkach jest źle traktowanych. Unikaj biznesów, gdzie takie praktyki mają miejsce.

4. Powiedz „nie” plastikowym słomkom

plastik

Unikaj brania w restauracjach i barach plastikowych słomek. Pamiętaj, że rozkładają się one tysiące lat i zanieczyszczają nie tylko lądy, ale też oceny, co szkodzi zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Drink pity bezpośrednio ze szklanki smakuje równie dobrze.

5. Jedz i kupuj lokalnie

zakup owoców

Wybór lokalnych sprzedawców to duża pomoc dla lokalnego rynku. Rezygnacja z należących do dużych koncernów marketów na rzecz bazarów i małych sklepów pozwoli Ci nie tylko bardziej pomóc mieszkańcom, ale też sięgnąć po świeże i nieprzetworzone owoce, warzywa czy przekąski.

6. Zwracaj uwagę, gdzie zostawiasz niedopałki po papierosach

niedopałki

Palenie szkodzi zdrowiu, ale nie tylko zdrowiu palacza. Niedopałki i zużyte filtry mogą przysporzyć wiele szkody środowisku naturalnemu, a w szczególności żyjącym w wodzie zwierzętom. Upewnij się, że „pet” zawsze wyląduje w koszu.

7. Nie dawaj pieniędzy żebrzącym dzieciom

biedne dziecko

Żebrzące dzieci potrafią chwycić nas za serce, ale dawanie im pieniędzy to zły pomysł. Często są one narzędziem w rękach lokalnych gangów albo opuszczają szkołę, by zdobyć pieniądze dla swoich „podopiecznych”. Lepszym rozwiązaniem jest wsparcie fundacji, które pomagają młodzieży w krajach rozwijających się.

8. Bądź ostrożny przy kupowaniu pamiątek

zakupy

Upewnij się, że kupowane przez Ciebie pamiątki nie zostały wytworzone ze zwierząt (szczególnie zagrożonych gatunków). Unikaj produktów wykonanych z zębów, kości słoniowej czy też breloczków zawierających żywe zwierzęta. Sprawdź również listę produktów, które możesz przywieźć z wakacji do Polski.

9. Szanuj lokalną kulturę i ludzi

ludzie

Przed wyruszeniem w podróż poczytaj o lokalnej kulturze i zwyczajach. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem w danym kraju i warto wystrzegać się faux pas, które zostanie źle zapamiętane przez lokalnych mieszkańców.

10. Dziel się wiedzą!

dziel się słowem

Zachęcaj innych do podróżowania i dziel się swoim doświadczeniem. Uświadamiaj znajomych i rodzinę, że warto być odpowiedzialnym podróżnikiem. Jako CheckMyBus chcemy zawsze pomagać naszym użytkownikom w znalezieniu taniego transportu, aby wakacyjny budżet został wydany na najlepsze atrakcje turystyczne.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.