10 porad, jak być odpowiedzialnym podróżnikiem

Newsy

turysta zwiedzaPodróżując do dalekich krajów łatwo popaść w ekscytację, która rzutuje na decyzje, które podejmujemy oraz nasze zachowanie. Często przemieszczamy się z miejsca na miejsce, zapominając o istotnych zasadach związanych z troską o środowisko, szacunkiem do zwierząt i ludzi oraz lokalną kulturą i obyczajami. Przygotowaliśmy dziesięć porad, które pozwolą Ci zostać odpowiedzialnym podróżnikiem i zostać dobrze zapamiętanym przez mieszkańców państw, które odwiedzasz.

1. Nie zabieraj muszli i piasku z plaży

plaża

Muszla lub garść piasku stanowią wyjątkową pamiątkę z wakacyjnego wyjazdu. Jak pokazały prowadzone przez trzydzieści lat badania, wpływa to jednak negatywnie na środowisko naturalne. Zwierzęta nie mają bowiem gdzie wrócić, gdy wychodzą z wody na ląd, a ubywające zasoby piasku sprawiają, że plaże stają się coraz mniejsze.

2. Nie targuj się zbyt mocno w krajach rozwijających się

lokalny sklep

W krajach rozwijający się, nawet kilka złotych potrafi stanowić dużą wartość. Warto unikać wpadania w pułapki turystyczne, ale zbyt mocne targowanie się może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Pamiętaj, aby zawsze obie strony były zadowolone z transakcji.

3. Nie wspieraj biznesów, które źle traktują zwierzęta

zwierzęta

Przejażdżka na słoniu w Tajlandii to marzenie wielu podróżników. Zwierzęta te nie zostały jednak przystosowane do wożenia ludzi, którzy są dla nich zbyt ciężcy. Pamiętaj, że wiele zwierząt w oceanariach, ZOO czy parkach jest źle traktowanych. Unikaj biznesów, gdzie takie praktyki mają miejsce.

4. Powiedz „nie” plastikowym słomkom

plastik

Unikaj brania w restauracjach i barach plastikowych słomek. Pamiętaj, że rozkładają się one tysiące lat i zanieczyszczają nie tylko lądy, ale też oceny, co szkodzi zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Drink pity bezpośrednio ze szklanki smakuje równie dobrze.

5. Jedz i kupuj lokalnie

zakup owoców

Wybór lokalnych sprzedawców to duża pomoc dla lokalnego rynku. Rezygnacja z należących do dużych koncernów marketów na rzecz bazarów i małych sklepów pozwoli Ci nie tylko bardziej pomóc mieszkańcom, ale też sięgnąć po świeże i nieprzetworzone owoce, warzywa czy przekąski.

6. Zwracaj uwagę, gdzie zostawiasz niedopałki po papierosach

niedopałki

Palenie szkodzi zdrowiu, ale nie tylko zdrowiu palacza. Niedopałki i zużyte filtry mogą przysporzyć wiele szkody środowisku naturalnemu, a w szczególności żyjącym w wodzie zwierzętom. Upewnij się, że „pet” zawsze wyląduje w koszu.

7. Nie dawaj pieniędzy żebrzącym dzieciom

biedne dziecko

Żebrzące dzieci potrafią chwycić nas za serce, ale dawanie im pieniędzy to zły pomysł. Często są one narzędziem w rękach lokalnych gangów albo opuszczają szkołę, by zdobyć pieniądze dla swoich „podopiecznych”. Lepszym rozwiązaniem jest wsparcie fundacji, które pomagają młodzieży w krajach rozwijających się.

8. Bądź ostrożny przy kupowaniu pamiątek

zakupy

Upewnij się, że kupowane przez Ciebie pamiątki nie zostały wytworzone ze zwierząt (szczególnie zagrożonych gatunków). Unikaj produktów wykonanych z zębów, kości słoniowej czy też breloczków zawierających żywe zwierzęta. Sprawdź również listę produktów, które możesz przywieźć z wakacji do Polski.

9. Szanuj lokalną kulturę i ludzi

ludzie

Przed wyruszeniem w podróż poczytaj o lokalnej kulturze i zwyczajach. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem w danym kraju i warto wystrzegać się faux pas, które zostanie źle zapamiętane przez lokalnych mieszkańców.

10. Dziel się wiedzą!

dziel się słowem

Zachęcaj innych do podróżowania i dziel się swoim doświadczeniem. Uświadamiaj znajomych i rodzinę, że warto być odpowiedzialnym podróżnikiem. Jako CheckMyBus chcemy zawsze pomagać naszym użytkownikom w znalezieniu taniego transportu, aby wakacyjny budżet został wydany na najlepsze atrakcje turystyczne.

Podziel się tym postem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *