Końcówka lata to idealny czas, aby zaplanować krótką zagraniczną wycieczkę. Można podczas niej nie tylko zwiedzić piękne miasta, ale też odwiedzić ciekawe muzeum. Przygotowaliśmy dla Was listę tego typu obiektów, które znajdują się w Polsce lub niedaleko polskiej granicy. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie. To jak, bilet na autobus kupiony i ruszacie z nami w trasę?
1. Technikmuseum, Berlin
Niemieckie muzeum techniki to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników technologii, motoryzacji czy rozwoju elektryczności. Wielkie berlińskie hale skrywają parowozy, próbówki, sportowe samochody, samoloty, a nawet łodzie czy też pierwsze kamery i aparaty. Wizyta w tym miejscu z pewnością zostawi Was z ogromem nowej wiedzy i wrażeń.
2. Muzeum Śląskie, Katowice
Położone w sercu Katowic Muzeum Śląskie przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom Górnego Śląska. W budynku czeka na odwiedzających mnóstwo dzieł sztuki zaprezentowanych w modernistycznym wnętrzu. Kuratorzy starają się też organizować specjalne wystawy tematyczne – najnowsza z nich opowiada o historii polskiego hip-hopu.
3. Ermitaż, Sankt Petersburg
Ermitaż to jedno z najbardziej znanych muzeów Rosji. Głównym budynkiem kompleksu jest pałac zimowy – na turystów czeka jednak nie tylko piękna architektura, ale też wysoko oceniane dzieła sztuki, takie jak „Powrót syna martnotrawnego” Rembrandta. Jeżeli odwiedzicie Sankt Petersburg, to koniecznie musicie się tam wybrać.
4. Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedno z najnowszych muzeów w naszym zestawieniu. Na terenie tego ogromnego budynku znajdują się liczne przedmioty pochodzące z czasów, gdy gigantyczny konflikt trawił nie tylko Europę, ale i cały świat. Najważniejsze nie są tu jednak eksponaty, ale ładunek wiedzy, który można przyswoić odwiedzając Gdańsk.
5. Apple Museum, Praga
To prawdopodobnie najbardziej nietypowa pozycja na naszej liście. Jeżeli jesteście fanami firmy Apple i jej produktów, a także Steve’a Jobsa, to koniecznie musicie odwiedzić Apple Museum w Pradze. Masa elektroniki i eksponatów stanowi nie tylko piękny widok, ale jeste też elementem więszej układanki, jaką z pewnością można nazwać historię technologii i komputerów osobistych.
6. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa
Muzeum POLIN prezentuje trwającą od ponad 1000 lat historię wspólnego życia Polaków oraz Żydów. Budynek zachwyca od zewnątrz i od środka swoją architekturą, a przygotowane wystawy – także te tymczasowe – pozwalają lepiej poznać nie tylko sztukę znajdującą się na przecięciu polskiej i judaistycznej kultury, ale też trudną historię dwóch wspomnianych wyżej narodów.
7. Muzeum Pieniądza Banku Litewskiego, Wilno
Litewskie Muzeum Pieniądza skupia się nie tylko na historii pieniądza w tym kraju, ale też na całym świecie. Poza eksponatami na odwiedzających czeka wiele elementów interaktywnych, które pozwalają między innymi na wykucie swojej monety.
8. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Kraków
MOCAK skrywa dzieła artystów współczesnych, którzy tworzyli na przestrzenii ostatnich 20 lat. Ogromny budynek, który przyciąga miłośników nowoczesnych obrazów, instalacji czy happeningów, pełnił kiedyś funkcje Fabryki Schindlera. Do nowej roli został zaadaptowany dopiero pięć lat temu.
9. Arsenał Miejski, Lwów
Muzeum starej broni Arsenał skrywa liczne eksponaty broni białej oraz palnej. To wyjątkowe miejsce także – a może przede wszystkim – dla Polaków. Wiele zgromadzonych tam szabli, mieczy czy zbroi to element polskiej historii militarnej, która sięga czasów, gdy Lwów był jeszcze polskim miastem.
10. Muzeum Emigracji, Gdynia
Gdyńskie muzeum emigracji opowiada o wędróce ludów, skupiając się nie tylko na losie Polaków, ale też ogółu światowej ludzkości. Od koczowników mieszkających w prahistorycznej Afryce, po emigrantów uciekających z kontrolowanej przez ZSRR Europy. W miejscu tym poruszane są ważne, ale i trudne tematy życia na obczyźnie – ze swoimi wadami i zaletami.
Podziel się tym postem na