Wiosna w końcu dotarła do Polski i od kilku dni raczy nas swoim ciepłem, słonecznym blaskiem i widokiem przyrody budzącej się do życia. Zaspy śnieżne, posępna pogoda oraz nieprzyjemny chłód odeszły w niepamięć, a wielu z nas marzy o spędzeniu czasu na świeżym powietrzu. Warto więc rozważyć udanie się na kwietniową wycieczkę autokarową do jednego z miejsc, o których piszemy poniżej.
Tatry – polskie góry usiane krokusami
W Tatrach zaczęły kwitnąć piękne kwiaty – krokusy. To doskonały czas, aby odwiedzić polskie góry, tym bardziej, że ocieplenie dotarło już także w okolice Zakopanego. Miejscowe ścieżki nie są jeszcze przepełnione turystami, a widok budzącej się do życia przyrody skąpanej w cieniu szczytów na pewno długo zostanie w naszej pamięci. Najwięcej krokusów można zobaczyć przy Polanie Chochołowskiej i Hali Kalatówki. Fioletowe połacie dostrzeżemy też przy Polanie Kopieniec, Drodze pod Reglami oraz w Zakopanem – przy Toporowej Cyrhli, Kościelisku, Witowie i Dzianiszu.
Pszczew – perła ziemi lubuskiej
Pszczew to mała miejscowość położona w samym środku trójkąta utworzonego przez Poznań, Zieloną Górą oraz Gorzowem Wielkopolskim. Dla wszystkich mieszkańców środkowo-zachodniej Polski, którzy chcą uciec przed wielkomiejskim szumem, otoczona jeziorami i lasami miejscowość może stanowić nie lada gratkę. Na turystów czeka Muzeum Regionalne Dom Szewca, znajdujące się w centrum jezioro Kochle, a także promenada prowadząca do punktu widokowego. Pszczew ma do zaoferowania nie tylko spokój zagwarantowany przez otoczenie natury. Skrywa on też dodatkowe atrakcje, takie jak sporty wodne, ośrodki rybackie oraz ścieżki rowerowe. Warto dodać, że w lipcu jest w tym miejscu organizowany jarmark magdaleński.
Szlak Orlich Gniazd
Położony na skraju województwa małopolskiego oraz śląskiego Szlak Orlich Gniazd to nie tylko masa ciekawych form skalnych i mekka polskich miłośników jednej z form wspinaczki, ale też szereg ciekawych zamków, które warto odwiedzić. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie zamek w Ogrodzieńcu, gdzie kręcono „Zemstę” Andrzeja Wajdy. Ciekawe są też Skały Kroczyckie ulokowane w środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowią one idealny teren do pieszych oraz rowerowych wędrówek, które będą umilane przez widok takich skał. Co najciekawszych należy Wielbłąd, Zakonnica, Budda czy Napoleon. Dojazd w to miejsce nie powinien stanowić problemu zarówno ze strony Śląska, jak i Krakowa, Częstochowy czy nawet Warszawy.