Paliwo przyszłości: mocz i odchody będą napędzać autobusy

Paliwo przyszłości: mocz i odchody będą napędzać autobusyKorzystanie z transportu publicznego, jazda do pracy rowerem, współdzielenie się samochodem, napędy hybrydowe i elektryczne. To wszystko wysiłki jakie podejmujemy, żeby zadbać o środowisko naturalne i choć trochę ulżyć naszej planecie, którą ciągle zanieczyszczamy. To jednak nie wszystko co możemy zrobić, są nowe metody.
 

Ekologiczne paliwa i autobusy

 
Pomimo wielu zalet jakie mają środki transportu publicznego, jak pociągi, czy autobusy, to nadal nie można ich zaliczyć do pojazdów ekologicznych. To prawda, zanieczyszczają mniej niż wiele samochodów, ale nadal zanieczyszczają. Wydalają szkodliwe gazy i korzystają z paliw, które do odnawialnych nie należą. Żeby uznać je za całkowicie ekologiczne, musiałoby się to zmienić.

Okazuje się, że już wkrótce może się tak stać, za sprawą autobusów zasilanych tzw. paliwami ekologicznymi. Jesteśmy o krok od powstania pojazdów, które do zasilania będą wykorzystywać paliwo wytworzone ze zużytego oleju kuchennego, moczu, resztek zwierząt, a nawet śmieci.

Biopaliwo dla autobusów

Autobusy napędzane krowimi odchodami?

Mocz i odchody jako paliwo? Tak, to możliwe. W Wielkiej Brytanii działa już flota autobusów napędzanych krowimi odpadami. Jeżdżą one po całym kraju i sprawują się całkiem nieźle. Jeden z nich pobił nawet rekord najszybszej średniej prędkości przejazdu. Istnieje również linia autobusowa pomiędzy Bristolem i Bath, której pojazdy jako paliwo wykorzystują ludzkie odchody z systemu ściekowego Bristolu. Jakim cudem odchody mogą napędzać autobus? To bardzo proste. W procesie rozkładu odchodów biorą udział bakterie produkujące metan, a ten związek chemiczny jest bardzo wydajnym paliwem.

Autobus zasilany zużytymi pieluchami?

Autobusy zasilane metanem, pochodzącym z rozkładu odchodów to nie tylko wymysł Brytyjczyków. Podobne rozwiązania stosowane są w Oslo, gdzie lokalna oczyszczalnia ścieków produkuje metan. Służy on do zasilania ponad 80 autobusów miejskich. Metan jest jednak stosunkowo konwencjonalny pomysłem, w porównaniu z innymi. W Kanadzie, przedsiębiorstwo AMEC chce wykorzystać zużyte pieluchy jednorazowe do produkcji biodiesla. Firma szacuje, że rocznie z 180 milionów zużytych pieluch będzie produkować 11 milionów litrów biodiesla. W tym szaleństwie jest metoda bo zarówno standardowy diesel, jak i tworzywo sztuczne do wyrobu pieluch powstają z ropy.

Możliwości wytwarzania ekologicznych paliw są prawie nieograniczone. Należy jednak przeprowadzić wiele testów, które przyczynią się do powstania taniej i wydajnej metody tworzenia ekologicznego paliwa. Autobusy, które przejeżdżają rocznie wiele kilometrów i poddawane są dużym obciążeniom, doskonale nadają się do testowania tego typu paliw. Jak myślisz, z czego powstanie paliwo przyszłości?
 

Podziel się tym postem na

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.